Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gminy nie będą musiały stosować kas rejestrujących online przy sprzedaży węgla. Jest taki projekt
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 27.10.2022 09:22

Gminy nie będą musiały stosować kas rejestrujących online przy sprzedaży węgla. Jest taki projekt

węgiel PGG
East News

Rząd chce zwolnić samorządy z obowiązku stosowania kas rejestrujących online przy sprzedaży węgla. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy sprzedający węgiel muszą posiadać kasy fiskalne online.

Zwolnienie z kas fiskalnych online przy sprzedaży węgla

Rząd przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, informuje cire.pl.

W Ocenie Skutków Regulacji poinformowano, że zaistniała potrzeba stworzenia przepisów szczególnych, aby gminy mogły wziąć udział w dystrybucji węgla kamiennego bez dodatkowych kosztów, a w tym przypadku musiałby wymieniać bądź zakupić i zainstalować kasy rejestrujące online.  

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zwolnienie ma charakter wyjątkowy, a warunkiem zwolnienia jest udokumentowanie dostawy w całości fakturą

-  Rozporządzenie wchodzi z życiem z dniem ogłoszenia , z mocą od dnia 1 lipca 2022 r. - czytamy w projekcie rozporządzenia.

Kasa fiskalna online dla sprzedawców węgla

Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą węgla muszą posiadać kasę online. W obsłudze taka kasa nie różni się od tradycyjnej kasy. Przepisy dopuszczają możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli obrót ze sprzedaży nie przekracza 20 tys. zł netto rocznie.