Obraz Krooxy z Pixabay
Obraz Krooxy z Pixabay
Autor Kamila Jeziorska - 12 Września 2020

Duży polski bank w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?

Getin Bank znalazł się w poważnych tarapatach. Jak wynika z najnowszego raportu przedstawionego przez bank, odnotowane straty w drugim kwartale 2020 r. przekraczają 200 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Czy klienci mają się czego obawiać?

Getin Bank odnotowuje ogromne straty

Getin Bank znalazł się w ogromnych tarapatach, a odnotowane straty przekroczyły nawet szacunkowe wyliczenia analityków. Jak wynika z danych podanych w raporcie, Getin Bank w drugim kwartale tego roku odnotował straty na poziomie 246,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej strata wynosiła 86,7 mln zł. Sprawa tym bardziej nie wygląda kolorowo, ponieważ analitycy szacowali starty na poziomie 153,2 mln zł. Bank w swoim raporcie tłumaczy, że szacunki nie uwzględniały rezerw, o których Getin Bank poinformował pod koniec sierpnia. Czy to oznacza, że możemy mówić o załamaniu funkcjonowania Getin Banku?

Już wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 latJuż wiemy w jakim zawodzie pracował najbogatszy emeryt w Polsce. Przerobił aż 61 latCzytaj dalej

Getin Bank w sierpniu poinformował, że "w wynikach za II kwartał utworzy dodatkowy odpis w wysokości 90 mln zł w związku z oczekiwanym wzrostem ryzyka kredytowego wynikającego ze skutków pandemii koronawirusa COVID-19", przypomina Interia. Biura maklerskie były przekonane, że starty Getin Banku będą wahać się między 148,4 mln zł, a 157 mln zł. Co więcej, wynik odsetkowy wzrósł w banku do 256,1 mln zł z 232,7 mln zł w skali rok do roku. Niezbyt kolorowo plasuje się także wynik z prowizji, który wyniósł 9,5 mln zł, natomiast w zeszłym roku było to 23,8 mln zł. Co to oznacza dla klientów?

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Lekarka zdradziła ostatnie chwile Ireny Dziedzic. Przerażające, co spotkało legendarną dziennikarkę

Getin Bank nie wie, co z klientami

Getin Bank chce, aby plan naprawy uwzględnił skutki pandemii koronawirusa. "Na podstawie analizy wszelkich aspektów działania banku oraz jego bieżącej i prognozowanej sytuacji finansowej zarząd banku uznał, że zastosowanie założenia kontynuacji działalności do sporządzenia niniejszych sprawozdań finansowych jest zasadne. Pomimo tego identyfikuje kilka obszarów znaczących niepewności oraz potencjalnego ryzyka, które pomimo podjętych przez bank działań, mogą mieć wpływ na dalsze działanie banku, a w konsekwencji budzić poważne wątpliwości co do zdolności banku do kontynuacji działalności", napisano w raporcie.

Polak wygrał blisko 97 mln zł w Eurojackpot. Niemal 10 mln zabierze państwoPolak wygrał blisko 97 mln zł w Eurojackpot. Niemal 10 mln zabierze państwoCzytaj dalej

Getin Bank dołoży wszelkich starań, aby naprawić swoją sytuację. "Wynik finansowy grupy za I półrocze 2020 roku wyniósł -356,6 mln złotych i był niższy od założonego w Planie Naprawy, co w znacznym stopniu wynika z niekorzystnych zmian w otoczeniu makroekonomicznym wywołanych pandemią COVID-19 [...]", informuje bank. Getin Bank zastrzegł, że plan naprawy zostanie zweryfikowany i uzupełniony o wpływ spadku stóp procentowych czy wzrost kosztów ryzyka. Wygląda na to, że na ten moment klienci banku mogą odetchnąć z ulgą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn Edyty Górniak miał walczyć w Fame MMA. Reakcja piosenkarki rozbroiła go do reszty
  2. "W Kontrze" chwalono obrazy na wizji, których nie było widać. Magdalena Ogórek i Jarosław Jakimowicz znów odpłynęli?
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News