BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Gdzie zapłacisz najwięcej za wynajem mieszkania? Najdroższe miasta świata.

17 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Cena za wynajem nieruchomości różni się w zależności od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest lokalizacja. Nowy Jork albo Londyn są jednymi z najdroższych miast do mieszkania. Warszawa wcale nie taka straszna.

Ceny nieruchomości różnią się w zależności od tego jaki wybieramy do życia kontynent, państwo czy miasto. CBRE Group międzynarodowa firma świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości oceniła w których miastach mieszka się najdrożej na świecie w 2019 r. Ceny za mieszkania są czasami kolosalne. 

Wynajem mieszkania: tutaj najdroższy Nowy Jork

Średnia cena wynajmu mieszkania w Nowym Jorku to 2844 $, co przy obecnym kursie złotego oznacza, że na wynajem mieszkania musielibyśmy przeznaczyć ponad 10 tys. zł miesięcznie. Należy przy tym pamiętać, że do badania brano pod uwagę cały obszar New York City, gdzie są dzielnice droższe i tańsze. Skoro podano średnią cenę dla całego Nowego Jorku, można spodziewać się, że na wyspie Manhattan, np. w okolicy Cenrtal Park niewielkie mieszkanie może kosztować nas średnio ok. 30 - 40 tys. złotych. 

W kategorii ceny za wynajem mieszkania na podium znalazły się także Abu Dhabi - stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich (średnia cena za wynajem 2807 $) i Hong Kong - była brytyjska kolonia, od 1999 r. kontrolowana przez Chiny (2777 $).

Brexit w toku, a Londyn ciągle ma drogie nieruchomości 

W Europie wynajem nieruchomości kosztuje najwięcej w Londynie. 2389 $, czyli w granicach 9 tys, złotych. Analogicznie tak jak w Nowym Jorku, ceny w centrum miasta są dużo wyższe, niż w dzielnicach odległych. Koszty utrzymania w Londynie powodują exodus z miasta nawet rodzimych Brytyjczyków. Pod koniec ubiegłego roku "The Guardian" opublikował raport, z którego wynikało, że Londyńczycy masowo przenoszą się na prowincję, szukając nieruchomości na przedmieściach. Gdy brexit jednak ostatecznie się zrealizuje, wynajem mieszkania w Londynie może stać się jednak tańsze. Póki co średnia cena wynajmu wzrosła jednak względem poprzedniego roku o 6.1 %. 

Wynajem mieszkania w Warszawie jednak nie takie drogie? 

W zestawieniu CBRE obejmującym 35 miast z całego świata, nie znalazła się Warszawa, ani żadne inne polskie miasto. W Europie ceny za wynajem są więc większe na pewno w takich miastach jak: Londyn, Dublin, Barcelona, Mediolan, Paryż, Lizbona, Madryt, Rzym, Birmingham, Moskwa i Stambuł. 

Warszawa: Ile zapłacimy za wynajem mieszkania? 

Z raportów wyszukiwarki mieszkań Homla sporządzonych na ubiegły rok wynika, że średnia cena za wynajem mieszkania (2 pokoje) to około 1400 zł, a więc mniej więcej 370 $. Tutaj cena także waha się w zależności od lokalizacji na mapie stolicy. Wynajem nieruchomości pochłonie najmniej pieniędzy, jeśli wybierzemy Bemowo, Ursus lub Białołękę. Najwięcej pieniędzy możwy wydać za to w przypadku wyboru tkaich dzielnic jak Wilanów, Śródmieście czy Stare Miasto.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ważne

Finanse

W ramach Polskiego Ładu skarbówka zacznie patrzeć nam na ręce. Dostali nowe możliwości

Czytaj więcej >
Flaga Niemiec

Finanse

Niemcy muszą zrealizować unijne postanowienie. Od 1 października będą zwracać pieniądze za drogi

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Finanse

ZUS może odebrać świadczenia z odsetkami. Nowe prawo od 18 września

Czytaj więcej >
Ważne Biznesinfo

Finanse

ING ostrzega przed oszustwem na platformie Vinted. Nie odzyskasz pieniędzy

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

Waloryzacja emerytur w 2022 r. ma być olbrzymia. Nawet 400 zł więcej

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Finanse

ZUS poinformował o wypłatach czternastek. Wiemy, kiedy ruszą

Czytaj więcej >