BiznesINFO.pl
Pilna konferencja rządu obostrzenia gastronomia

biznesinfo.pl

Rząd wprowadza jeszcze surowsze obostrzenia. Gastronomia do zamknięcia, wraca zakaz wychodzenia z domu

23 Października 2020

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Gastronomia do zamknięcia - o tym słychać od czwartkowego wieczoru, kiedy to dziennikarze RMF FM przekazali informacje na temat planowanych obostrzeń. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna restrykcja wprowadzona przez rząd Mateusza Morawieckiego. O p

Gastronomia do zamknięcia, dzieci z klas IV - VIII przejdą na zdalne nauczanie, podczas gdy ich rówieśnicy z klas I - III wciąż będą chodzić do szkoły. Do tego zakaz wychodzenia poza dom dzieci do 16. roku życia w godzinach 8:00 do 16:00, chyba że pod opieką dorosłego - o tym donosiło jeszcze w czwartek RMF FM.

Szef rządu zwrócił uwagę, że co tydzień chce podsumowywać sytuację pandemiczną w kraju. W piątek nastąpił kolejny przyrost zakażeń, liczba zakażonych przekroczyła znacznie 13 tys. osób (13 632 zakażenia). Jak się okazuje podczas pilnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego potwierdziły się nowe restrykcje. 

Morawiecki stwierdził, że obostrzenia wprowadzane dzisiaj powinny zadziałać za 10 - 14 dni. Jeśli jednak to się nie stanie, będą wprowadzane kolejne restrykcje, jak zaznaczył premier. Możliwe nawet zamknięcie granic i dalsze jeszcze mocniejsze ograniczenia życia.

Zgromadzenia powyżej 5 osób poza domami będą nielegalne. Premier zaapelował też do seniorów, zapowiadając wdrożenie programu "Ochrona seniorów" praz korpus wsparcia seniorów.

Seniorzy, którzy nie świadczą pracy, powinni zostać w domach, natomiast wspomniany korpus wsparcia będzie dbał o regularne dostarczanie im zakupów i innych sprawunków.

Osoby powyżej 70. roku życia powinny zostać w domu i poruszanie się ich poza domami będzie mocno ograniczone. Jak zaznaczono to jednak prośba, a nie nakaz nałożony na ludzi starszych.

Trzy wyjątki, dzięki którym będą mogli poza miejscem zamieszkania się legalnie znaleźć to praca, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz kult religijny.

Gastronomia do zamknięcia

Puby, kawiarnie, restauracje zostaną zamknięte na okres dwóch tygodni. Jedzenie zamawiać będzie można jedynie na wynos. Lokale, które pozostaną otwarte, będą musiały przestrzegać bardzo rygorystycznych obostrzeń.

Co warto podkreślić - otwarte i wolne od obowiązku zakrywania twarzy pozostają lasy oraz parki. Nie ma jednak wciąż decyzji, co do zamknięcia cmentarzy, co jest szczególnie istotne w świetle zbliżającego się dnia wszystkich świętych, kiedy to Polacy tłumnie udają się na groby bliskich.

Tagi:

KoronawirusrządMateusz Morawiecki

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >