Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Środki pozabudżetowe są wykorzystywane do finansowania programów rządowych
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.02.2023 09:38

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Środki pozabudżetowe są wykorzystywane do finansowania programów rządowych

morawiecki
East News

Rząd przeznacza pieniądze z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 na rządowe wydatki, choć są to środki pozabudżetowe. Eksperci wskazują, że przez to trudniej oszacować rzeczywisty deficyt finansów publicznych. 

Fundusz Przeciwdziałania Covid- 19

W marcu 2020 roku rząd utworzył Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 w celu wsparcia systemu ochrony zdrowia.  Jego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, ale planem finansowym zajmuje się premier.

"Rzeczpospolita" poprosiła Kancelarię Premiera o plan finansowy funduszu na ten rok. Wydatki zaplanowano w nim na prawie 25 mld zł, a wpływy na ponad 17 mld zł.

Jak zwraca uwagę “Rzeczpospolita” fundusz ten jest funduszem pozabudżetowym, zatem żadna z tych kwot nie będzie widoczna w budżecie państwa

Pozabudżetowy fundusz na wydatki rządowe

Zwolennicy pozabudżetowego sposobu wydawania pieniędzy argumentują, że wydatki te i tak są dokumentowane. 

Pieniądze z funduszu poza wsparciem systemu ochrony zdrowia były wykorzystywane już do sfinansowania bonu turystycznego, dodatku węglowego oraz programów osłonowych. Portal Money zaznacza, że na koniec roku 2022 fundusz był zadłużony na blisko 200 mld złotych, a rząd spodziewa się, że w 2026 roku może to być to nawet 250 mld zł.

Badaniem Funduszu zajęła się Najwyższa Izba Kontroli, wnioski mają być znane za ok. 2 miesiące. Szef NIK wyjaśniał, że środki poza budżetem napędzają inflację, przez co tracą wszyscy. 

Z kolei ekonomista Stefan Kawalec uważa, że wykorzystywanie finansów pozabudżetowych do finansowania rządowych programów zaciemnia obraz finansów, bo bez względu na to, czy te kwoty są ujęte w budżecie centralnym czy nie, i tak tworzą deficyt finansów publicznych.