BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Krok od Fortu Trump w Polsce. Porozumienie czeka na akceptację

10 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Fort Trump już niebawem ma stać się faktem. Porozumienie, jakie wypracowało MON i Pentagon oczekuje jedynie akceptacji prezydentów Polski i USA. Jeśli głowy państw dojdą do zgody w tej kwestii, już niebawem kontyngent wojsk amerykańskich będzie największy

Fort Trump o krok od powstania. Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, Ministerstwo Obrony Narodowej i Pentagon doszły do porozumienia w kwestii współpracy na polu militarnym. Jedną z omawianych kwestii była sprawa budowy wspomnianego fortu w Polsce. Polsko-amerykańskie rozmowy trwały do niemalże ostatniej chwili, choć i tak były przyśpieszane przez Trumpa i Dudę.

Zakończyliśmy rozmowy między Polską i USA na temat zwiększenia amerykańsk_ie_j obecności militarnej w Polsce. Te rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów, żeby zakończyć te rozmowy szybko - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Fort Trump w Polsce wpisany w porozumieniu

Wszystkie komponenty zwiększonej obecności wojskowej w tym porozumieniu są zawarte, ono zatem zawiera przepis na Fort Trump, zawiera składniki tej zwiększonej obecności. Ta obecność będzie zwiększona zarówno jakościowo jak i ilościowo - zaznaczył Szczerski.

Szef predyzenckiego gabinetu podkreślił, że możemy niewątpliwie mówić o sukcesie negocjacji między ministerstwami obrony obu krajów. Teraz sprawę dociągnąć do końca mają prezydenci Polsk i Stanów Zjednoczonych. Ci spotkać się mają w Białym Domu w środę i prawdopodobnie dojdzie do zatwierdzenia porozumienia, którego warunki dla Polski oceniane są jako dobre. W jego efekcie kontyngent wojsk USA w Polsce zwiększony by został z 1,3 tys. do 6 tys. żołnierzy. To natomiast uczyniłoby Polskę czwartym krajem w Europie z tak dużą liczebnością wojsk Stanów Zjednoczonych na swoim terytorium.

Ile nas to będzie kosztować?

Za budowę Fortu Trump będzie jednak trzeba zapłacić. Rzeczpospolita informuje, że z porozumienia osiągniętego przez MON i Pentagon wynika, że Polska jednoraozowo będzie zobowiązana przekazać USA niecałe 2 mld dolarów. Następnie zaś Polska płacić będzie jedynie za media zużywane przez Amerykanów w Forcie.

Ostatecznie ustalono, że Polska przekaże jednorazowo mniej niż 2 mld dolarów na modernizację poligonów i infrastruktury wojskowej, z której będą korzystali Amerykanie. Środki te zostaną wydane w ciągu dwóch–czterech lat, w miarę postępu prac - poinformowała Rzeczpospolita.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >