BiznesINFO.pl
pixabay, pxby666

pixabay, pxby666

Emerytury minimalne mają wzrosnąć. Wiceminister liczy, że podwyżka będzie wyższa niż w tym roku

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Emerytury minimalne mogą zostać podwyższone, ale dopiero w przyszłym roku. Wiceminister rodziny i polityki, Stanisław Szwed podkreśla, że przyszłoroczna podwyżka może być imponująca. Odsłonił rąbka tajemnicy w związku z "Nowym Ładem".

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaką podwyżkę mogą liczyć w przyszłym roku seniorzy

  • O co będzie walczył wiceminister Stanisław Szwed

  • W jaki sposób do prawy emerytury minimalnej podchodzi Lewica

Emerytury minimalne w przyszłym roku

Emerytury minimalne w 2021 r. po waloryzacji zwiększyły się o 50,88 zł brutto i od 1 marca seniorzy inkasują już 1250,88 zł brutto. Oznacza to, że "na rękę" otrzymują trochę ponad 1,1 tys. zł każdego miesiąca.

Problem niskich emerytur sygnalizowany jest już od dłuższego czasu. Eksperci przyznają, że aby go rozwiązać potrzebna jest gruntowna reforma polskiego systemu emerytalnego. Podkreślają także, że byłoby to korzystniejsze rozwiązanie niż dawanie seniorom "paciorków" w postaci trzynastych i czternastych emerytur.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem" wyraził nadzieję, że emerytury minimalne w przyszłym roku czeka sowita podwyżka. Dodał, że jeszcze większa niż w tym roku.

Stanisław Szwed powiedział, że chciałby, aby podwyżka minimalnych emerytur wyniosła min. 100 zł brutto. Podkreślił, że będzie o to walczył. Czyżby rząd szykował waloryzację procentowo-kwotową?

Przypomnijmy, że waloryzacja procentowo-kwotowa rent i emerytur jest wpisana do programu Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z zapisami miałaby wynieść min. 70 zł brutto, co daje ok. 54 zł netto.

Emerytury minimalne czeka podwyżka

Na ten moment nie jest wiadome, czy rząd zdecyduje się na tak wysokie podwyżki. Nie jest tajemnicą, że rosnące ceny i szalejąca inflacja doprowadziły do tego, że kilogram pomidorów kosztuje nawet kilkanaście złotych. Niewątpliwie taka podwyżka pomogłaby seniorom.

Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego na łamach "Faktu" szacuje, że waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku wyniesie przynajmniej 2,96 proc. Wskazuje, że na jej wysokość wpływ będzie miał szereg czynników m.in.: wzrost cen.

Poniżej pułapu emerytury minimalnej nie powinien zejść żaden emeryt, jednakże istnieją dwa warunki, aby się na nią załapać. Przede wszystkim trzeba przejść na emeryturę po ukończeniu wieku emerytalnego (ten wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz zgromadzenie odpowiedniego stażu pracy.

Ci, którzy całe życie przepracowali na śmieciówce, mogą zapomnieć, że państwo dopłaci im do emerytury minimalnej. W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy oferują w większości zatrudnienie w oparciu o umowę śmieciową. Lewica walczy ze śmieciówkami i złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przyznaje prawo do emerytury minimalnej niezatrudnionym na etacie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

pixabay, Pexels

GIS wydał ostrzeżenie przed parówkami marki własnej Lidla. Wycofano całą partię

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >