Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Emerytura stażowa. Pomysł krytykuje ministerstwo pracy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 27.08.2019 02:00

Emerytura stażowa. Pomysł krytykuje ministerstwo pracy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura stażowa jest jednym z tych pomysłów, które Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wciąż próbuje przeforsować. Związki już niejednokrotnie zgłaszały się do władz o wprowadzenie emerytury stażowej. Na czym miałaby ta polegać? Według niej przejście na emeryturę nie zależałoby od ukończenia odpowiedniego wieku emerytalnego, a stażu. Ten byłby ustalony na odpowiednich poziomach.

Dążymy do wprowadzenia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach składkowych (kobieta) i 40 latach składkowych (mężczyzna). Nasze rozwiązanie stworzy silny bodziec do rejestrowanej aktywności zawodowej, a wraz z tym zwiększy przychody budżetu państwa - podaje OPZZ na swoich stronach internetowych.

OPZZ doczekało się także w końcu odpowiedzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się dowiedzieli związkowcy, resort jest przeciwny wprowadzeniu nowego prawa. Powód? Ministerstwo wskazuje, że uzależenienie emerytury nie od wieku, a od stażu pracy ubezpieczonych pracowników budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej. Jakie dokładnie - tego resort już nie wskazał.

Emerytura stażowa bez zgody władz

Pomysł ma masę zwolenników. Jak przypomina Związek, w mijającej kadencji Sejmu dwukrotnie składali projekt obywatelski, pod którym podpisało się 700 tys. pracowników. Nie przeszkodziło to jednak władzy, by wyeliminować go, jak najszybciej było to możliwe. Ostatnio próbowano w marcu zgłosić się z projektem do prezydenta, co się udało. Andrzej Duda jednak tego samego dnia jeszcze odesłał projekt do Rady Dialogu Społecznego. Ta jednak ukróciła dalszą drogę pomysłu.

Emerytura stażowa to jednak faktycznie był swojego czasu pomysł, który Andrzej Duda popierał. Prezydent w swoim programie wyborczym z 2015 roku wskazywał na emerytury stażowe. Mówił także o przywróceniu wieku emerytalnego na poziomie 60 i 65 lat. Dotąd jednak nie było poważnej debaty wśród polityków na temat emerytury stażowej. Kolejne działania OPZZ, choć nieustanne, nie mają przebicia w polskiej polityce.

W 2015 r. dostrzegliśmy w programie wyborczym Andrzeja Dudy postulat wprowadzenia emerytur stażowych. Na spotkaniu z Prezydium OPZZ Duda potwierdził, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie projekt ustawy przywracający wiek emerytalny 60-65 lat oraz uzależnienie prawa do emerytury także od stażu ubezpieczeniowego. Pierwsza z zapowiedzi została zrealizowana, natomiast emerytury stażowe wciąż oczekują na realizację - podkreśla porozumienie.