BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Emerytura stażowa. Pomysł krytykuje ministerstwo pracy

27 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Emerytura stażowa to pomysł, który znany jest nie od dziś. Idea miałaby obowiązywać w Polsce i polegać na przechodzeniu na emeryturę po określonym stażu. Pomysł, mimo ogromnego poparcia wśród polskich pracowników został odrzucony już dwa razy.

Emerytura stażowa jest jednym z tych pomysłów, które Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wciąż próbuje przeforsować. Związki już niejednokrotnie zgłaszały się do władz o wprowadzenie emerytury stażowej. Na czym miałaby ta polegać? Według niej przejście na emeryturę nie zależałoby od ukończenia odpowiedniego wieku emerytalnego, a stażu. Ten byłby ustalony na odpowiednich poziomach.

Dążymy do wprowadzenia możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach składkowych (kobieta) i 40 latach składkowych (mężczyzna). Nasze rozwiązanie stworzy silny bodziec do rejestrowanej aktywności zawodowej, a wraz z tym zwiększy przychody budżetu państwa - podaje OPZZ na swoich stronach internetowych.

OPZZ doczekało się także w końcu odpowiedzi z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się dowiedzieli związkowcy, resort jest przeciwny wprowadzeniu nowego prawa. Powód? Ministerstwo wskazuje, że uzależenienie emerytury nie od wieku, a od stażu pracy ubezpieczonych pracowników budzi zastrzeżenia natury konstytucyjnej. Jakie dokładnie - tego resort już nie wskazał.

Emerytura stażowa bez zgody władz

Pomysł ma masę zwolenników. Jak przypomina Związek, w mijającej kadencji Sejmu dwukrotnie składali projekt obywatelski, pod którym podpisało się 700 tys. pracowników. Nie przeszkodziło to jednak władzy, by wyeliminować go, jak najszybciej było to możliwe. Ostatnio próbowano w marcu zgłosić się z projektem do prezydenta, co się udało. Andrzej Duda jednak tego samego dnia jeszcze odesłał projekt do Rady Dialogu Społecznego. Ta jednak ukróciła dalszą drogę pomysłu.

Emerytura stażowa to jednak faktycznie był swojego czasu pomysł, który Andrzej Duda popierał. Prezydent w swoim programie wyborczym z 2015 roku wskazywał na emerytury stażowe. Mówił także o przywróceniu wieku emerytalnego na poziomie 60 i 65 lat. Dotąd jednak nie było poważnej debaty wśród polityków na temat emerytury stażowej. Kolejne działania OPZZ, choć nieustanne, nie mają przebicia w polskiej polityce.

W 2015 r. dostrzegliśmy w programie wyborczym Andrzeja Dudy postulat wprowadzenia emerytur stażowych. Na spotkaniu z Prezydium OPZZ Duda potwierdził, że jedną z pierwszych jego inicjatyw będzie projekt ustawy przywracający wiek emerytalny 60-65 lat oraz uzależnienie prawa do emerytury także od stażu ubezpieczeniowego. Pierwsza z zapowiedzi została zrealizowana, natomiast emerytury stażowe wciąż oczekują na realizację - podkreśla porozumienie.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >