Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Listonosz nie będzie przynosił emerytury? Wiadomość pojawiła się nagle, poznaliśmy najważniejsze szczegóły projektu
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 27.01.2021 01:00

Listonosz nie będzie przynosił emerytury? Wiadomość pojawiła się nagle, poznaliśmy najważniejsze szczegóły projektu

Emerytury tylko na konto? Jest już projekt resortu
Marek BAZAK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo mają dotyczyć zmiany w wypłatach emerytur

  • Jakie ZUS przewiduje wyjątki

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

Emerytury tylko na konto

W tej chwili zgodnie z prawem świadczeniobiorca ma prawo zadecydować, czy emerytura lub renta wpłynie bezpośrednio na jego konto, czy przyniesie ją listonosz. Tymczasem resort rodziny szykuje ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którą emeryci i renciści przestaną mieć wybór. Projekt trafił już do rządowego Wykazu Prac Legislacyjnych.

Fakt dowiedział się, że osoby, które otrzymują już emeryturę lub rentę mogą spać spokojnie - ich zmiany nie będą dotyczyć. Nowe zasady mają objąć wszystkich, którzy przejdą na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r.

 - Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest formą bezpieczniejszą, również w kontekście pandemii – z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów. Przelew bankowy dociera do świadczeniobiorcy szybciej niż przekaz pocztowy, jest o wiele bardziej niezawodny, a także praktycznie bezkosztowy do realizacji. Rozwiązania, jakimi dysponuje sektor bankowo-finansowy tj. podstawowy rachunek płatniczy, karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, rozwinięta sieć terminali płatniczych, płatności z wykorzystaniem smartfonów dają gwarancję bezpiecznego i szybkiego dostępu do środków finansowych undefined- napisali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Polska bezgotówkowa

Rząd coraz śmielej zachęca Polaków do korzystania z płatności bezgotówkowych. Według danych ZUS, na które powołuje się Fakt, już trzy czwarte seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto bankowe.

Wskaźnik ubankowienia świadczeniobiorców stale rośnie. W tej chwili już 77 proc. z 6,2 mln emerytów otrzymuje emerytury w formie bankowych przelewów. W przypadku nowych emerytów i rencistów wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 83 proc.

– ZUS we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń – powiedział w rozmowie z Faktem Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Wypłata świadczeń na rachunek bankowy jest rozwiązaniem bezpiecznym. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” – dodał.

Nie tylko emerytury

Od 2022 roku nie tylko emerytury będą wpłacane na konta. Przelewami będą wpływały także inne świadczenia długoterminowe, takie jak: renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalne, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczyne emerytury, wymienia Fakt.

Będą wyjątki

ZUS nie jest jednak tak bezwzględny, jak mogłoby się wydawać i przewiduje pewne wyjątki, w których emerytury będą mogły być dostarczane przez listonosza. Dotyczy to osób, które przejdą na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r., a ich stan zdrowia nie będzie pozwalał, by mogły korzystać ze świadczenia w formie bezgotówkowej.