BiznesINFO.pl
Najwyższa emerytura w Polsce

Pixabay/congerdesign

Ujawnili najwyższą emeryturę w Polsce. Dostaje więcej niż premier, już wiadomo dlaczego

24 Września 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Średnia emerytura wynosi ok. 2 500 tys. zł, ale w Polsce są seniorzy, którzy pobierają świadczenie kilkukrotnie wyższe. Tegoroczny rekordzista inkasuje aż 23 tys. w skali miesiąca. Szefowa ZUS tłumaczy w czym tkwi jego sekret.

Emerytura rzędu 23 tys. zł w Polsce? To możliwe

Najwyższa emerytura wypłacana w tym roku w Polsce wynosi 22,9 tys. zł, co znaczy, że jest wyższa nawet od płacy Mateusza Morawieckiego, który inkasuje miesięcznie około 14,6 tys. zł. Według ustaleń Super Expressu tak ogromne świadczenie padło łupem mężczyzny z województwa lubelskiego. Skąd tak wysoka emerytura? Wszystko dzięki pokaźnemu kapitałowi rzędu 2 mln zł, który uzbierał przez wiele lat ciężkiej pracy.

Senior przeszedł na emeryturę dopiero w wieku 81 lat, co oznacza, że podejmował aktywności zawodowe przez 61 lat. Portal bankier.pl podaje, że przez całe życie pracował w górnictwie - na początku obejmował posady szeregowe, aby zakończyć karierę na stanowiskach kierowniczych.

Im dłużej pracujesz, tym wyższą masz emeryturę

- Im później przejdziemy na emeryturę i im dłużej pracujemy, odprowadzając składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tym na wyższe świadczenie możemy liczyć - tłumaczyła w trakcie tegorocznego Forum Ekonomicznego szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska. Według oficjalnych wyliczeń odejście na emeryturę o rok później pozwala zwiększyć wysokość świadczenia o ok. 8 proc.

Tegoroczna rekordowa emerytura jest dowodem na podtrzymującą się tendencję, zgodnie z którą najbogatsi seniorzy pobierają świadczenie w wysokości ponad 20 tys. miesięcznie. W 2017 r. najwyższa emerytura wynosiła 20,1 tys. zł, w 2018 r. - 22,5 tys. zł, a w 2019 r. - 22,2 tys. zł. W ubiegłym roku najbardziej optymalną emeryturę dostawała seniorka z Bydgoszczy. W 2017 r. tytuł najlepiej usytuowanego emeryta przypadł mężczyźnie z Lublina.

Nie każdy może liczyć na tak wysoką emeryturę

Uśrednione wyliczenia przeprowadzone wśród emerytów wskazują, że niewielu seniorów może pozwolić sobie na świadczenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych. W 2020 r. średnia emerytura w Polsce wynosi niecałe 2 500 tys. zł brutto. Co więcej, duża część seniorów pobiera głodową emeryturę rzędu 1200 zł.

Zgodnie z zapowiedziami rządu w przyszłym roku emerytura minimalna ma wzrosnąć o 50 zł. Oznacza to, że kwota brutto, która trafi do części seniorów wyniesie 1250 zł. Po wszelkich potrąceniach będą mogli liczyć na ok. 1028 zł. - Chciałoby się oczywiście więcej, ale możliwości budżetowe są, jakie są - przyznał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Te wyliczenia są jednak jeszcze w fazie przygotowawczej, a część ekspertów, na których powołuje się Gazeta Krakowska, twierdzi, że władza może zdecydować się na podwyżkę rzędu 100 zł. W rezultacie seniorzy otrzymywaliby 1300 zł brutto w ramach emerytury minimalnej.

Tagi:

ZUSemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Chiny podróżnik

Polska i Świat

Chiny łagodzą restrykcje covidowe. Ludzie masowo protestowali przeciw polityce zero covid

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Za niestawienie się w jednostce grożą poważne kary

Czytaj więcej >
Ministerstwo Rolnictwa przekazało wspaniałe wieści dotyczące produkcji jabłek

Polska i Świat

Sytuacja w rolnictwie jest zła. A będzie jeszcze gorzej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Czytaj więcej >
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

Polska i Świat

Rada Europejska chce wspomóc Ukrainę miliardami euro, Węgry mówią "nie"

Czytaj więcej >
emeryci

Polska i Świat

Ważne zmiany dla emerytów i rencistów od 1 stycznia 2023 roku

Czytaj więcej >