BiznesINFO.pl > Twój portfel > Znamy datę podpisania ustawy o trzynastkach. Dodatkowe pieniądze już niedługo
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:05

Znamy datę podpisania ustawy o trzynastkach. Dodatkowe pieniądze już niedługo

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Emerytura w postaci trzynastki ma być wypłacona emerytom w kwietniu i na przełomie tego miesiąca z majem. Przypomnijmy jednak, że sprawa dotyczy nie tylko emerytur, ale także rent. Choć już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane w konkretnym terminie, to stosowna ustawa wciąż nie jest podpisana przez prezydenta. Datę złożenia jego podpisu już jednak znamy.

Tę informację ujawniła Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się okazuje Andrzej Duda swój podpis pod ustawą wprowadzającą rokroczną wypłatę trzynastek złoży podczas "specjalnego wydarzenia", jak podaje Business Insider Polska. To ma mieć miejsce w najbliższy wtorek 25 lutego. Co to za wydarzenie?

Emerytura do podpisania. Prezydent niebawem podpisze ustawę o trzynastkach

Wspomniana uroczystość, o której pisze Business Insider Polska, odbędzie się w Żyrardowie w hali widowiskowej Aqua Park. To właśnie podczas niej Andrzej Duda ma podpisać ustawę, która sprawi, że trzynasta emerytura będzie wypłacana rokrocznie. Wiadomo już, że świadczenia wypłacane będą z urzędu, a wypłaty co roku będą trafiać do emerytów zwykle w kwietniu.

Co warto zaznaczyć, emerytura ta nie będzie umniejszana o potrącenia oraz egzekucje, ani nie będzie ona wliczana do dochodu. Każda trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższego świadczenia, które z kolei ustalane jest po waloryzacji w marcu. W tym roku będzie to 1200 złotych.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza trzynastka wypłacana Polakom. W 2019 roku w maju po raz pierwszy 9,8 mln osób otrzymało po 1100 zł brutto trzynastej emerytury. Wówczas to opozycja oraz niechętni władzy Polacy zwracali uwagę, że wypłaty dyktowane były nadchodzącymi wyborami europarlamentarnymi. Podobne głosy słychać teraz, kiedy trzynasta emerytura wypłacana ma być w kwietniu, gdy 10 maja będziemy w Polsce mieli wybory prezydenckie.