BiznesINFO.pl
Od marca 2023 r. ogromne zmiany dla pracujących na umowę zlecenie, dostaną mniejsze pieniądze

East News

Emeryci toną w długach. Blisko co drugi senior zmaga się z problemami finansowymi

21 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Seniorzy dostają dodatkowe pieniądze od rządu, a mimo to wzrasta skala ich zadłużenia. Z danych Big InfoMOnitor wynika, że niemal połowa emerytów zmaga się z problemami finansowymi.

Trzynastki i czternastki dla emerytów

W ten weekend przypada Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji minister rodziny Marlena Maląg przypomina seniorom o przysługującym im świadczeniom, w tym o 13. i 14. emeryturze. 

Ponadto w marcu wzrośnie także minimalna emerytura - obecnie wynosi ona 1338,44 zł,  po zmianie wyniesie 1588,44 zł. 

 Kwota wolna w  2022 roku wzrosła do 30 tys. zł. Oznacza to,że emeryci, którzy pobierają swoje świadczenie w wysokości do 2,5 zł brutto, nie płacą od niej podatku. 

Teoretycznie powinno być wspaniale, skoro seniorzy płacą niższe podatki, a w dodatku otrzymują jeszcze dodatkowe emerytury. 

Senior zadłużony

Z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że długi emerytów w listopadzie 2022 roku były wyższe o 423 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem.

Przybyło też niesolidnych dłużników o 3,8 tys. - do 387 tys. osób. Średnio na osobę przypada ponad 27,5 tys. zł nieuregulowanych zobowiązań.

Według badań przeprowadzonych dla BIG InfoMonitor „Problemy finansowe i zadłużenie Polaków” blisko co drugi (49 proc.) senior zmaga się z problemami finansowymi, z przeprowadzonego badania wynika, że 40 proc. badanych nie posiada żadnych oszczędności od co najmniej pół roku. 

 W Badaniu “Stosunek Polaków do oszczędzania pieniędzy” ⅔ seniorów przyznało, że stara się oszczędzać pieniądze. Z  powodu trudnej sytuacji finansowej  osoby na emeryturze m.in. ze względów ekonomicznych decydują się też na pójście do pracy, o takiej opcji mówi co piąty ankietowany.  Z ostatnich dostępnych danych z ZUS wynika, że oficjalnie pracę podejmowało i kontynuowało blisko 813 tys. emerytów i rencistów z niemal 6,1 mln pobierających świadczenia. 

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Renta rodzinna. Bliscy osoby zmarłej mogą uzyskać finansowe wsparcie od ZUS

Czytaj więcej >

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >

Finanse

Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek

Czytaj więcej >