Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Elon Musk wywindował akcje CD Projekt. Wystarczył jeden krótki wpis w mediach społecznościowych
Maria Glinka
Maria Glinka 28.01.2021 01:00

Elon Musk wywindował akcje CD Projekt. Wystarczył jeden krótki wpis w mediach społecznościowych

Elon Musk o CD Projekt
Flickr/NVIDIA Corporation, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki post opublikował Elon Musk

  • O ile urosły akcje CD Projekt

  • Co mogą oznaczać wzrosty na giełdzie

Elon Musk wywołał poruszenie na giełdzie. Akcje CD Projekt w górę

„Pracuj tak ciężko jak to możliwe, to zwiększa szanse na sukces” - taką dewizą kieruje się Elon Musk, najbogatszy człowiek świata. Prezes Tesli i Space X niejednokrotnie udowodnił, że jego działania mają ogromny wpływ na aktualną rzeczywistość. Niektórzy na tym tracą, inni zyskują.

Wśród beneficjentów aktywności podejmowanych przez Elona Muska znalazł się polski producent gier komputerowych - firma CD Projekt. Wszystko dzięki wpisowi, który przedsiębiorca opublikował na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

W czwartek 28 stycznia po południu Elon Musk załączył zdjęcie, na którym widać wnętrze nowej Tesli Model S oraz komputer 10-teraflopowy. Na ekranie pojawiła się gra produkcji CD Projekt - The Witcher 3: Wild Hunt. Z kolei pod zdjęciem Elon Musk zamieścił komentarz, w którym przekonuje, że nowa technologia jest w stanie odtwarzać najnowszą grę polskiej produkcji - Cyberpunk 2077. „Estetyka Cyberpunka jest niesamowita. Aranżacja wnętrz na plus”, czytamy w poście miliardera.

Portal stockwatch.pl podaje, że pozytywna ocena Cyberpunka przełożyła się na nagły wzrost notowań spółki CD Projekt. Natężenie było tak silne, że przez kolejne pół godziny trzeba było na chwilę wstrzymać handel, aby stłumić przypływ emocji. W punkcie szczytowym wartość jednej akcji wynosiła 376,50 zł. To o 19 proc. więcej niż po zamknięciu środowej sesji. W ciągu ostatnich trzech dni akcje podrożały o 26 proc.

To nie pierwszy raz, gdy Elon Musk wprowadza szaleństwo na giełdę

Giełdowa kondycja CD Projekt to kolejny dowód na to, że nawet niepozorny wpis potężnego przedsiębiorcy może spowodować ogromne ruchy w kursach akcji. Identyczna sytuacja miała miejsce przy okazji wpisu „Use Signal”, w którym Elon Musk jedynie zasugerował używanie komunikatora. Inwestorzy natychmiast zgłosili się po akcje spółki Signal, która z komentarzem prezesa Tesli nie miała nic wspólnego.

Podobne poruszenie wywołało internetowe wyznanie przedsiębiorcy, że uwielbia internetowy serwis zakupowy Etsy. W przeciągu chwili kurs akcji tej spółki wystrzelił w górę. Wirtualne Media donoszą, że Elon Musk ma także swój udział w ostatnim wzroście akcji GameStop. Dzięki załączeniu linku do grupy WallStreetBets na forum Reddita akcje spółki wzrosły o 135 proc.

Dwuznaczne giełdowe wzrosty

Jednak nagłe nadwyżki na akcjach CD Projekt mogą wskazywać nie tylko na rangę działań podejmowanych przez Elona Muska, lecz także na sprytne wykorzystywanie sytuacji przez podmioty w potrzebie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że akcje CD Projekt wykupują w nadmiernym pośpiechu fundusze, które dążą do zamknięcia krótkich pozycji. Portal stockwatch.pl donosi, że na ten krok zdecydowało się już dwóch z pięciu dużych graczy.

- Wykorzystanie akcji CD Projektu do krótkiej sprzedaży sięga, według moich ustaleń, ok. 9 proc. kapitału zakładowego, czyli ponad 2,5-krotnie tyle, ile widać w rejestrze KNF, oraz 13 proc. freefloatu. W pewnym momencie liczba akcji do pożyczenia w ramach krótkiej sprzedaży może się skończyć. Na razie do tego nie doszło, ale rośnie oprocentowanie pożyczek - przekazał w rozmowie z PAP Paweł Sugalski zarządzający Rockbridge TFI.

W rejestrze nadal widnieją trzy pozycje na 2,3 proc. akcji CD Projekt - a 1 proc. przypada na Melvin Capital Management. Jest to fundusz, który od dawna czerpie korzyści ze spadków kursu nie tylko CD Projekt, lecz także wspomnianego GameStop. Wywindowanie akcji w górę, zainicjowane przez członków grupy WallStreetBets z Reddita, zmusiło Melvin Capital do zamknięcia krótkich pozycji z ogromnymi stratami. Uszczerbek finansowy jest liczony w miliardach dolarów.

Jednak część ekspertów wskazuje, że nie tylko Elon Musk przyczynił się do nagłego wzrostu akcji CD Projekt. Analitycy giełdowi wskazują, że tak duży skok nie ma racjonalnego wytłumaczenia i jest prawdopodobnie związany z pogłoskami o wykupieniu spółki przez globalny koncern. - W dłuższym terminie te wyskoki kursu nie powinny mieć dużego znaczenia, ale zagrożeniem dla krótkiej sprzedaży jest sytuacja, w której pierwszy duży podmiot będzie zamykał pozycję i przeciągnie kurs wyżej - przyznał Sugalski.