Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiana lidera wśród najbogatszych ludzi świata. Bezos spadł z pierwszej pozycji
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 07.01.2021 01:00

Zmiana lidera wśród najbogatszych ludzi świata. Bezos spadł z pierwszej pozycji

Elon Musk prześcignął Jeffa Bezosa
Seattle City Council CC2.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na ile wyceniany jest majątek Elona Muska

  • Jak Elon Musk wspinał się na szczyt najbogatszych

  • Kto zajmuje kolejne miejsce w rankingu za właścicielem Tesli

Elon Musk najbogatszym człowiekiem świata. Przegonił Jeffa Bezosa

Jak podaje CNBC, Elon Musk wyprzedził Jeffa Bezosa i stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek wyceniono na 185 mld dolarów. Co ciekawe, jeszcze na początku 2020 roku, wycena majątku Muska wynosiła 27 mld dolarów i dopiero co wkraczał do pierwszej pięćdziesiątki najbogatszych.

2020 rok upłynął głównie pod znakiem pandemii, ale w międzyczasie ogromny wzrost zaliczyły akcje Tesli. Nawet w momencie, gdy gigantyczny skok zaliczył BitCoin, krytycy kryptowalut wskazywali na wysoką wartość akcji amerykańskiego producenta aut elektrycznych.

Rok zakończył się wyceną Tesli na poziomie 743 mld dolarów. Po zamknięciu sesji akcje znów podrożały, tym razem o 5 proc. Ostatecznie amerykańskie przedsiębiorstwo wyceniono na 755 mld dolarów, dzięki czemu biznesmen wskoczył na pierwsze miejsce rankingu najbogatszych.

Co ciekawe, Elon Musk przegonił Jeffa Bezosa "tylko" o miliard dolarów. Czwartkowa sesja zakończyła się wzrostem dla Amazona na poziomie 2 proc. Majątek giganta e-commerce wyceniono na 184 mld dolarów.

Rekordowy rok Tesli. Rosła sprzedaż, a za nimi podążyły giełdowe wyceny

Wysokie wyceny Tesli na giełdzie potwierdzają wyniki sprzedażowe. W ostatnim kwartale 2020 roku firma sprzedała rekordową liczbę aut, bo aż 180 570 egzemplarzy. Tak wysokiej sprzedaży, firma Muska jeszcze nigdy nie osiągnęła.

Jak jednak zauważa bankier.pl, Tesli i tak nie udało się zrealizować celu na 2020 rok. Zakładano, że firma sprzeda pół miliona aut, zabrakło do tego tylko 450 sztuk. Choć to i tak wzrost sprzedaży względem ubiegłego roku aż o 36 proc.

Na sukces Tesli składa się wiele czynników, ale na pewno istotną wagę gra innowacyjność. To pierwsza marka, która postawiła na masową produkcję pierwszych w pełni elektrycznych samochodów. Warto jednak zaznaczyć, że prób sprzedaży aut napędzanych prądem w historii motoryzacji było znacznie więcej, ale to właśnie Elonowi Muskowi udało się przekonać klientów.

Elon Musk jak rakieta 

Miejsce Elona Muska w rankingu najbogatszych to nie tylko zaskoczenie, ale złamanie pewnego stereotypu o miliarderach. Amerykański biznesmen jest postacią niewątpliwie kontrowersyjną. Przykładowo, dużo szumu zrobiła jego wypowiedź na temat budowy piramid przez kosmitów (o czym pisaliśmy tutaj). Właściciel Tesli zdaje się znacznie odstawać od reszty towarzystwa.

Zaraz za Elonem Muskiem i Jeffem Bezosem znajduje się inny gigant branży technologicznej, Bill Gates z majątkiem szacowanym na 132 mld dolarów. Czwarte miejsce zajmuje właściciel koncernu LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), Bernard Arnault, jego kapitał szacuje się na 114 mld dolarów. Poniżej progu 100 mld dolarów znalazł się prezes Facebooka, Mark Zuckerberg.

Warto jednak zaznaczyć, że miejsca na liście najbogatszych ludzi świata podlegają wahaniom. Sporą część ich majątku wynoszą akcje, których wyceny nieustannie się zmieniają.