Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dzień bez Samochodu w polskich miastach. Darmowa komunikacja dla wielu osób
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 21.09.2023 21:46

Dzień bez Samochodu w polskich miastach. Darmowa komunikacja dla wielu osób

Tramwaj, ludzie, pasażerowie
Marek BAZAK/East News

W dzisiejszych czasach mieszkańcy miast coraz częściej postanawiają przesiąść się z samochodów do środków komunikacji publicznej. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia czasu, bo w taki sposób nie stoimy w korkach i nie musimy szukać miejsca parkingowego. Jednak coraz więcej osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak bardzo zła jest jakość powietrza w polskich miastach. Okazuje się, że już jutro wielu Polaków będzie mogło całkowicie za darmo podróżować komunikacją miejską.

Międzynarodowa inicjatywa

Miasta podejmują różne inicjatywy na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Już w przyszłym roku w wielu z nich zostaną wprowadzone strefy czystego transportu. Ma to bezpośrednio wpłynąć na zmniejszenie ilości smogu w zatłoczonych metropoliach. W praktyce oznacza to, że m.in. do Warszawy i Krakowa nie będziemy mogli wjechać autami, które nie spełniają wyznaczonych norm spalin.

Już w piątek 22 września w Polsce obchodzony jest Dzień bez Samochodu. To właśnie tego dnia mieszkańcy wielu polskich miast będą mogli za darmo podróżować środkami transportu publicznego. Każdy powód jest dobry, żeby wesprzeć tą inicjatywę. Darmową komunikacją można pojechać do lekarza, na zakupy, na wycieczkę czy do pracy.

Znany operator się doigrał. Musi zwrócić pieniądze, nawet byłym klientom

Wiele środków transportu do wyboru

Obchodzony w Polsce od 2004 roku Dzień bez Samochodu jest częścią Europejskiego tygodnia Mobilności - inicjatywy wprowadzonej przez Komisję Europejską w 2002 roku. W tym czasie mieszkańcy Europy są zachęcani m.in. do wyboru alternatywnych i ekologicznych środków transportu. Już jutro wielu polskich kierowców będzie mogło bezpłatnie podróżować tramwajami, autobusami czy pociągami.

Wnuczka oszukała babcię na 90 tys. zł. Niczego nie żałuje.

Warszawa, Kraków i Wrocław, ale miast jest więcej

Jednym z takich miast jest Warszawa, gdzie za darmo pojedziemy wszystkimi autobusami, tramwajami, metrem, a także pociągami SKM, WKD i Kolei Mazowieckich. Podobnie jest w Krakowie, gdzie wszyscy pasażerowie odbywający podróż środkami Komunikacji Miejskiej będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów w strefach biletowych I, II i III. Tak samo jest we Wrocławiu. - Aby poruszać się bez biletu autobusem czy tramwajem, nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. MPK Wrocław wprowadza ulgi dla każdego, kto tego dnia (od północy do 23:59) będzie podróżował dowolną linią - informuje wrocławskie MPK.

Tak ma głosować katolik. Episkopat przygotował wytyczne.

Łódź i Poznań

Z kolei w Łodzi, aby skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, trzeba zabrać ze sobą dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Z właścicielem samochodu będzie mogło podróżować tyle osób, na ile zarejestrowany jest pojazd. Podobnie jest w Poznaniu, gdzie aby nie kupować biletu, również trzeba będzie mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Jeden dokument upoważnia do darmowego podróżowania po mieście jednej osoby.