BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Dwie firmy chcą przejąć polski rynek automatów paczkowych. By przegonić InPost, wydadzą 60 mln euro

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

DHL oraz spółka Alibaby chcą stworzyć największą w naszym kraju sieć dostaw poza domem. Na instalację automatów paczkowych zamierzają przeznaczyć 60 mln euro. Do zdetronizowania obecnego lidera, firmy InPost, sporo im jednak brakuje. Jak na razie mają zaledwie  1,2 tys. maszyn informuje Puls Biznesu.

DHL i spółka Alibaby wydadzą 60 mln euro

DHL chce odkupić część udziałów w polskim oddziale Cainiao. Jest to spółka należąca do grupy Alibaby, która odpowiada za postawienie automatów pozwalających odbierać paczki z AliExpress. Obie firmy zamierzają przeznaczyć 60 mln euro, by zainstalować automaty paczkowe i stać się liderem na rynku dostaw poza domem.

Zadanie to nie jest łatwe, gdyż obecnie mają oni 1,2 tys. takich maszyn (i liczne punkty odbioru) w porównaniu do 19,3 tys. paczkomatów InPostu.

Trudno szacować, ile automatów DHL może postawić dzięki 60 mln EUR inwestycji, ponieważ jego maszyny są mniejsze od tych stawianych przez InPost. Poza tym ta kwota wydaje się wyjątkowo duża jak na samą instalację automatów, dlatego niewykluczone, że obejmie też rozbudowę floty albo magazynów — przyznaje na łamach Pulsu Biznesu Krzysztof Kawa, analityk firmy Erste.

InPost jest wciąż niekwestionowanym liderem

Na polskim rynku automatów paczkowych jest jeszcze kilku graczy. Pod względem liczebności maszyn są to kolejno: DPD, Allegro, Poczta Polska oraz Orlen.

Krzysztof Kawa wskazuje w rozmowie z Pulsem Biznesu, że na razie pozycja InPostu nie jest zagrożona. Firma, która chciałaby dorównać liderowi, musi przygotować nie tylko ciekawą ofertę, ale zachęcić do siebie klientów — w przypadku InPostu wskaźnik lojalności użytkowników znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Tagi:

inposthandel

Podobne artykuły

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Finanse

Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności
Czytaj więcej >

Finanse

Dzięki polskiej firmie zapłacisz "na piękne oczy". Do sklepu już nie tylko bez portfela, ale nawet bez smartfona i zegarka
Czytaj więcej >

Handel

Makłowicz rusza z nowym biznesem. Może zarobić na tym krocie
Czytaj więcej >

Handel

Sklepy idą na wojnę z nieuczciwymi klientami. Stoiska i kasy pod obserwacją
Czytaj więcej >

Handel

Allegro z nowościami. Czeka nas wiele ułatwień, ale niestety będą też dodatkowe opłaty
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]