BiznesINFO.pl
Marek BAZAK

EAST NEWS

Drogi ekogroszek można zastąpić. Problemy z dostępem do towaru nie będą Ciebie dotyczyć

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Ceny węgla powyżej 3 tys. zł za tonę w składach i brak dostępu do towaru kosztującego 1 tys. zł za tonę w sklepie internetowym PGG z pewnością skłanią wielu Polaków do szukania paliwa zastępczego do ogrzewania domów. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się pompy ciepła i wysokie na pierwszy rzut oka koszty takiej instalacji mogą nam się bardzo szybko zwrócić.

Ekstremalnie wysokie ceny ekogroszku i brak dostępu do towaru, z którymi mamy do czynienia od czasów embarga na rosyjski węgiel sprawiają, że wielu Polaków opalających w swoich domach węglem zastanawia się, co zrobić, aby obniżyć koszty opału. Do tego zachodzi ryzyko braku zdobycia węgla przed kolejną jesienią. Warto więc zastanowić się podczas najbliższego lata nad montażem w domu pompy ciepła bądź kotła gazowego.

Warto przypomnieć także, że osoby korzystające z pieców o wysokiej emisyjności, czyli tzw. kopciuchów są zobligowane do wymiany źródeł energii. Daty graniczne są różne w zależności od województwa. Dokładne informacje, do kiedy musimy wymienić swoje piece znajdziecie w artykule pod tym linkiem.

Kocioł gazowy zamiast węglowego

Jedną z opcji jaka przedstawia się przed Polakami chcącymi zamienić swój stary piec jest wymiana źródła ogrzewania na kocioł kondensacyjny gazowy. Jak sama nazwa wskazuje, paliwem dla kotła będzie więc nie węgiel, a gaz ziemny.

Instalacja i zakup kotła gazowego będzie nas kosztowała od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od tego jaki kocioł wybierzemy. Aby otrzymać dofinansowanie do wymiany kocioł musi być minimum klasy energetycznej A.

Biorąc pod uwagę cenę 3 tys. zł za tonę ekogroszku, inwestycja w kocioł gazowy z pewnością będzie bardziej opłacalna, doliczając koszt zakupu i montażu. Opalanie gazem, które wyniesie nas mniej, niż za pomocą węgla nie będzie jednak aż tak opłacalne jak jeszcze kilka lat temu. Embargo na surowiec z Rosji (o wiele tańszy od gazu z innych państw) i zamiana go na gaz norweski, katarski i amerykański zapewne podniesie nasze przyszłe rachunki za ogrzewanie.

Pompa ciepła zamiast opalania węglem

Inną alternatywą dla kotłów węglowych jest instalacja pompy ciepła i ta metoda wydaje się być obecnie najbardziej opłacalna. Możemy wybrać pompę ciepła powietrzną lub gruntową. Pierwszy typ pompy wykorzystuje ciepło zaczerpnięte z powietrza, druga natomiast korzysta z ciepła zgromadzonego w ziemi.

W polskim klimacie dużo lepiej sprawdzi się pompa gruntowa, która zapewni stały dostęp do ciepła, jednak koszt montażu może okazać się droższa w montażu z powodu konieczności wykonania odwiertów.

Koszt montażu pompy ciepła sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak można skorzystać ze specjalnego rządowego programu "moje ciepło", który pod pewnymi warunkami umożliwia zdobycie dofinansowania nawet w wysokości 69 tys. zł. Jeżeli weźmiemy jednak pod uwagę, że węgiel raczej taniał nie będzie, a gaz ziemny zacznie drożeć, to montaż pompy ciepła może zwrócić nam się zaledwie w ciągu paru lat.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >

Energetyka

PGNiG ruszyło z wydobyciem ropy naftowej w Polsce. Surowiec ma wzbogacić krajowy rynek

Czytaj więcej >