1,5 mln Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty
Biznesinfo
Autor Maria Glinka - 10 Grudnia 2020

1,5 mln dowodów osobistych do wymiany. Lepiej nie zapomnij, grozi aż 5 tys. zł kary

Wymiana dowodu osobistego czeka w przyszłym roku ponad 1,5 mln obywateli. Warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku, ponieważ od sierpnia 2021 r. możliwości zostaną znacznie ograniczone. Tym bardziej, że za posługiwanie się nieważnym dokumentem grożą dotkliwe konsekwencje finansowe lub prawne.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie będą zmiany przy składaniu wniosków o dowód osobisty w 2021 r.
  • Z czego wynikają
  • Jaka kara grozi za uchylanie się od obowiązku wymiany dokumentu

Dowód osobisty do wymiany

Dowód osobisty to dokument ograniczony czasowo. Co do zasady dowód osobisty wydawany jest na 10 lat. Krótszy czas przydatności, bo zaledwie 5-letni, ma dowód osobisty obywatela, który zawnioskował o jego wydanie przed ukończeniem 18. roku życia.

Limit czasowy oznacza, że na konieczność wymiany dokumentu tożsamości musi przygotować się w przyszłym roku 1 546 700 obywateli Polski. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć jednak jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku.

Co ważne, można to uczynić nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Portal gazeta.pl podaje, że w celu przedłożenia wniosku wystarczy posiadać Profil Zaufany i zdjęcie spełniające wymogi. Po zalogowaniu na konto należy wybrać ikonę „Uzyskaj dowód osobisty”. Szczegółowe zasady składania wniosku prezentujemy w tym artykule.

Jednak możliwość internetowego wnioskowania o dokument zostanie wyłączona w sierpniu 2021 r. Wszystko z uwagi na poważne zmiany, którym zostanie poddany każdy, nowo wydany dowód osobisty.

O nowy dowód osobisty nie zawnioskujesz przez internet

Niemożność przedłożenia wniosku o dowód osobisty drogą elektroniczną wynika z faktu, że od sierpnia 2021 r. zacznie obowiązywać nowy dokument tożsamości, który będzie zawierał odcisk palca i podpis. Każdy, kto będzie ubiegał się o dowód osobisty w drugiej połowie przyszłego roku, będzie musiał liczyć się z koniecznością wizyty w urzędzie.

Skąd te modyfikacje? Nowy dowód osobisty z liniami papilarnymi i podpisem to realizacja przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Jednym z głównych zapisów regulacji jest ujednolicenie zasad dotyczących dokumentów tożsamości.

Dostosowanie się do przepisów unijnych nie oznacza, że każdy obywatel z ważnym dowodem osobistym będzie musiał zgłosić po nowy. Zaktualizowany format dotyczy tylko tych osób, które zawnioskują w sierpniu 2021 r.

Za nieważny dowód osobisty grozi surowa kara

O tym, jak istotne jest posiadanie ważnego dokumentu przypomina ustawa o dowodach osobistych z 2017 r. Uchylanie się od wymiany zostało sklasyfikowane w polskim prawie jako wykroczenie. Obywatel, który nie dopełni obowiązków formalnych naraża się na karę grzywny od 20 do 5 tys. zł lub nawet karę ograniczenia wolności.

Warto również pilnować terminów. Wniosek o wydanie nowego dokumentu należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed upływem terminu ważności starego dokumentu.

Jakie są inne przesłanki obowiązkowej wymiany dowodu osobistego, poza upływem jego przydatności? Po nowy dokument należy zgłosić się także w przypadku zmiany danych, zmiany wizerunku, utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

PGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w PolscePGNiG odkryło nowe źródło gazu ziemnego w PolsceCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. W weekend duże utrudnienia w całej Warszawie. Mieszkańcy muszą się przygotować
  2. Sensacyjny występ Polaka w MŚ w lotach!
  3. Nie zarejestrowałeś się? Poniesiesz karę 1000 zł

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News