Czy można wyrobić dowód osobisty dla dziecka? Jeśli tak, jak to zrobić?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 13 Listopada 2020

Czy można wyrobić dowód osobisty dla dziecka? Jeśli tak, jak to zrobić?

Dowód osobisty jest potwierdzeniem tożsamości oraz obywatelstwa, a jego posiadanie jest w Polsce obowiązkowe. Dokument mogą posiadać także osoby nieletnie. Jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka? Wyjaśniamy poniżej.

Dowód osobisty dla dziecka - wymagania

Dowód osobisty dla dziecka możemy wyrobić wkrótce po jego urodzeniu. Termin ważności takiego dokumentu jest jednak zależny od wieku dziecka. Aby go uzyskać, jedno z rodziców, opiekun prawny lub kurator musi złożyć wniosek.

Można tego dokonać osobiście w dowolnym urzędzie gminy na terytorium Polski lub za pośrednictwem internetowej platformy ePUAP. Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, będziemy potrzebowali odpowiednich zdjęć dziecka oraz formularza, który otrzymamy w urzędzie gminy.

Dowód osobisty dla dziecka a paszport

Z dowodem osobistym możemy legalnie podróżować na terenie Unii Europejskiej, strefy Schengen lub innych krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu. Tymczasem paszport pozwala nam na swobodne przekraczanie granic państwowych. Niektóre kraje mogą dodatkowo wymagać wiz wjazdowych.

W związku z powyższym wielu rodziców, chcąc wyjechać z dzieckiem, np. na wakacje, będzie potrzebowało jednego z tych dokumentów dla podopiecznego. Warto zatem wiedzieć, że wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest całkowicie bezpłatne, podczas gdy wyrobienie paszportu to koszt kilkudziesięciu złotych.

Dowód osobisty dla dziecka – jak złożyć wniosek?

Złożenie wniosku celem otrzymania dowodu osobistego dla dziecka wymaga obecności jednego z rodziców lub opiekuna prawnego w dowolnym urzędzie gminy. Pamiętajmy, że dzieci lub podopieczni powyżej 5. roku życia muszą być obecni w urzędzie podczas składania wniosku. Oprócz prawidłowo wypełnionego formularza będziemy potrzebowali zdjęć dziecka lub podopiecznego, które muszą spełniać pewne wymagania.

Do urzędu gminy należy dostarczyć dwa zdjęcia o wymiarach 35x45 mm. Fotografie muszą być aktualne, tj. wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Dziecko na zdjęciu nie może mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnym szkłami oraz przedmiotów, które utrudniają rozpoznanie. Zdjęcia muszą również przedstawiać całą głowę – od jej czubka do górnej części barków, natomiast twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia. Ponadto fotografie powinny mieć białe tło i spełniać warunki zdjęcia do dowodu osobistego. Jeśli spełnimy te wymagania, proces przebiegnie bezproblemowo.

W urzędzie gminy należy również przedstawić dokument potwierdzający tożsamość rodzica oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Jeśli nieletni posiada np. legitymację szkolną lub paszport, które mogą potwierdzić tożsamość, warto zabrać je ze sobą.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka można również złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP. Aby skorzystać z tej alternatywy, potrzebny nam będzie profil zaufany dla potwierdzenia tożsamości, a także zdjęcie w wersji elektronicznej o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości poniżej 2,5 MB.

Gdzie odebrać dowód osobisty dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka odbierzemy w urzędzie gminy, w którym złożony został wniosek. Urząd wydaje dokument w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Dla naszej wygody za pośrednictwem strony internetowej możemy sprawdzić, czy dowód osobisty dla dziecka jest gotowy do odbioru.

Pamiętajmy, że przy odbiorze należy okazać swój dowód osobisty lub paszport. Jeśli wniosek dotyczył dokumentu dla dziecka do 5. roku życia, dowód można odebrać samodzielnie, czyli bez udziału dziecka. Może go również samodzielnie odebrać osoba, której wniosek dotyczył, pod warunkiem, że ukończyła 13 lat.

W sytuacji, gdy nie możemy odebrać dowodu osobistego dla dziecka z powodu choroby, niepełnosprawności lub z innej ważnej przyczyny, która wystąpiła po złożeniu wniosku, wystarczy skontaktować się z urzędem gminy przyjmującym formularz. Wyznaczony urzędnik dostarczy nam dowód osobiście.

Dowód osobisty dla dziecka – podsumowanie

Ważność dowodu osobistego dla dziecka jest zależna od jego wieku. Jeśli dziecko nie ukończyło 5. roku życia, dokument będzie ważny przez 5 lat od daty jego wydania. Jeśli natomiast dziecko ma już ukończone 5 lat, dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat.

Na dowodzie osobistym dla dziecka zamieszcza się zdjęcie, imię i nazwisko dziecka oraz imiona rodziców, jak również nazwisko rodowe właściciela dokumentu, datę i miejsce urodzenia, adres miejsca zamieszkania na pobyt stały, płeć, wzrost i kolor oczu, numer PESEL oraz nazwę organu wydającego wraz z datą wydania i terminu ważności.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News