BiznesINFO.pl
Dotacje dla byłych PGR-ów

Obraz lumix2004 z Pixabay

250 mln złotych może trafić do polskich gmin już w grudniu 2020 roku. Rząd ma nowy program pomocowy

20 Października 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Polska wieś może liczyć na dotacje. Aż ćwierć miliona złotych może trafić na tereny wiejskie, które niegdyś pełniły funkcję Państwowych Gospodarstw Rolnych. Rząd przyjął projekt uchwały w tej sprawie.

Pieniądze mają zostać przekazane jeszcze w tym roku. Na dotacje przeznaczono aż 250 mln złotych. Pochodzić będą one z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dotacje trafią do gmin, w których funkcjonowały niegdyś PGR-y. Jak wskazuje rząd w uzasadnieniu projektu, celem jest wsparcie inwestycji lokalnych.

Dotacje dla terenów rolniczych

Jak dowiadujemy się z Polskiego Radia, program został zapowiedziany przez Mateusza Morawieckiego w drugiej połowie września. – Jeszcze w tym roku ruszymy z programem wsparcia dla miejscowości popegeerowskich. To jest ważne, aby wyrównać szanse tych, którzy zostali tak boleśnie dotknięci niesprawiedliwością polskiej transformacji – mówił Morawiecki w Bralinie. Wczoraj poznaliśmy szczegóły rządowego projektu. Opublikowany został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt uchwały. Zakłada on przeznaczenia aż 250 milionów złotych w formie dotacji dla gmin, w których dawniej istniały PGR-y. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak zdradza PR24, projekt skierowany jest do około 600 gmin. 

W projekcie dotacji wskazano, że każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski o wsparcie inwestycji. Wartość jednego wniosku nie może być mniejsza niż 50 tysięcy złotych, ale nie większa niż 5 mln złotych. Przy czym, jeżeli gmina złoży dwa lub trzy wnioski, ich łączna wartość nie może przekraczać 5 mln złotych. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój m.in. kanalizacji, dróg czy budowania lokalnych centrów integracji społecznej. Dotacje mogą obejmować również m.in. projekty termomodernizacji budynków czy ich rewitalizacji.

Jak wskazano w ocenie skutków wprowadzenie nowego prawa, rząd chce za pośrednictwem wojewodów przeznaczać pieniądze bezpośrednio na rachunki gmin. Ma to się stać jeszcze w tym roku.

Tagi:

Dopłatarolnictwo

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >