BiznesINFO.pl
Zainteresowanie dopłatami okazało się ogromne i nabór wniosków trzeba było zakończyć przed czasem

BiznesInfo

Dopiero co zwiększyli budżet hitowego programu. Nadwyżka skończyła się jeszcze przed czasem

18 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Dopiero co budżet programu "Mój prąd" został zwiększony o ponad miliard złotych, ale ogromne zainteresowanie inicjatywą spowodowało, że nabór wniosków o dopłatę trzeba było zakończyć blisko dwa tygodnie przed planowanym terminem. Dla tych, któ

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O co chodzi w programie "Mój prąd"

  • Dlaczego nabór wniosków zakończył się przed czasem

  • Na jaką opcję mogą liczyć osoby, które nie zdążyły złożyć wniosku

Nabór wniosków o dopłatę zakończony

„Mój prąd” jak już informowaliśmy, uruchomiona w 2019 roku inicjatywa ma wspomóc finansowo obywateli,  którzy planują zainwestować w produkowanie energii elektrycznej z prosumenckich instalacji PV o mocy 2-10 kW. Dotacje są skierowane do osób fizycznych, które wytwarzają energię dla własnych potrzeb. Z pieniędzy można sfinansować mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV).

Dopłaty przyznawane  są w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, która wchodzi w skład danego przedsięwzięcia. Jednocześnie zasady programu zastrzegają, że górny próg dopłaty do jednego projektu nie może przekroczyć 5 tys. zł. Dotacje są wolne od podatku dochodowego.

W ostatnim czasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformowały o zamknięciu w dniu 7 grudnia br. naboru wniosków w ramach programu, podczas gdy planowany termin miał nastąpić 18 grudnia. Wszystko z powodu ogromnego zainteresowania programem (do 6 listopada 2020 r. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafiło aż 200 tys. wniosków), co spowodowało, że zwiększony niedawno do 1,1 mld zł budżet programu został wyczerpany.

Szansa dla tych, co nie zdążyli

Dla osób, które nie zdążyły ze złożeniem wniosku, pojawiło się światełko w tunelu. Owo światełko to program „Bilet do przyszłości” firmy Columbus Energy S.A, w ramach którego można otrzymać dopłatę na zakup domowej fotowoltaiki i pomp ciepła.

W ramach programu, jak informuje Money.pl, będzie można otrzymać dopłatę w wysokości do 5 tys. zł na produkty i usługi oferowane przez Columbus Energy S.A. W sumie na rzecz finansowego wsparcia osób zainteresowanych programem spółka przeznaczy 50 mln zł.

- Specjalną premię o wartości 5 tys. złotych otrzyma każdy klient Columbus zaraz po zamontowaniu naszej instalacji – mówi cytowany przez portal Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Zieliński podkreśla, że z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że ok. 10 tys. osób zostało pozbawionych możliwości uzyskania dofinansowania w ramach tegorocznej edycji programu „Mój prąd”.

- Stąd też bierze się kwota 50 mln złotych, jaką postanowiliśmy przeznaczyć na rzecz wsparcia klientów w programie "Bilet do przyszłości – tłumaczy prezes Columbus Energy S.A.

Zainteresowani skorzystaniem z programu „Bilet do przyszłości”, jak wyjaśnia Zieliński, otrzymają kartę, którą będzie można  wykorzystać w celu obniżenia ceny zakupu produktów i usług z oferty Columbus, czyli magazynów energii czy pomp ciepła. Karta ma określony termin ważności i jak informuje spółka, otrzymają ją klienci, którzy podpiszą umowę jeszcze w tym roku.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Licencja na posiadanie psa. Do Senatu wpłynęła kuriozalna petycja

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski Kongres Klimatyczny 2023

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Fundusz Przeciwdziałania Covid-19. Środki pozabudżetowe są wykorzystywane do finansowania programów rządowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zebrała dużą kwotę na leczenie raka. Okazało się, że go nie ma. Oszustka pieniądze wydała na życie

Czytaj więcej >
Pieniądze, złotówki, Władysław Jagiełło, PLN, przelew, bank

Polska i Świat

Do zgarnięcia nawet 70 000 zł. Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 21.02.2019. n/z Kasa fiskalna z wydrukowanym paragonem.

Polska i Świat

Paragon grozy za parkowanie. Wystąpiła awaria systemu

Czytaj więcej >