Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Domek letniskowy może być spełnieniem marzeń. Pamiętaj jednak o wielu ukrytych kosztach
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 26.07.2020 02:00

Domek letniskowy może być spełnieniem marzeń. Pamiętaj jednak o wielu ukrytych kosztach

Domek letniskowy koszty budowy
Wikimedia Commons Jacek Halicki CC4.0

Domek letniskowy swoje największe walory (jak zresztą nazwa wskazuje) wykazuje latem, gdy można wybrać się na urlop z dala od zgiełku, nie przejmując się biurami podróży, czy zakwaterowaniem. Możemy również czerpać w sezonie zyski z jego wynajmu, jeśli mamy go w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. 

Domek letniskowy to wysokie koszty zależne od wielu czynników

Wiele zależy od tego, czy domek zakupimy, czy zbudujemy od podstaw. Sporo można zaoszczędzić, wykonując prace samemu, ale wtedy dodatkowym kosztem będzie czas. Ponadto nie mając doświadczenia, jest większa szansa, że popełnimy jakieś błędy, które odbiją się na jakości budowy.

Istotny będzie również metraż i technologia zastosowana do budowy. W przypadku rozmiarów zależność jest oczywista, im większy, tym droższy. Znaczenie mają użyte materiały oraz to, jak chcemy wykorzystywać domek. W przypadku całorocznego trzeba będzie przygotować się na koszt ocieplenia i montażu ogrzewania. To jednak niejedyne koszty, jakie nas czekają.

Ukryte koszta budowy domku letniskowego

Metraż może wpłynąć także na dodatkowe, ukryte koszty budowy. Dopóki domek będzie parterowy i będzie miał powierzchnię 35 metrów kwadratowych, nie będziemy potrzebowali pozwolenia na budowę i projektu budowlanego. Jeśli potrzebujemy jednak większej przestrzeni, trzeba liczyć się z opłaceniem projektu i uzyskaniem zgody na budowę. 

W wypadku, gdy chcemy domek całoroczny, czeka nas uzbrojenie działki, przyłączenie do sieci i zaopatrzenie w wodę. Jak pisze portal bankier, kompleksowa budowa na podstawie projektu będzie kosztować nas około 1,5-2 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W przypadku całorocznego koszty wzrosną do nawet 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

undefined