Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 26.05.2023 20:55

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta

pieniądze
Domena publiczna

Parlament zakończył prace nad ustawą. Osoby, które pełniły urząd sołtysa mają otrzymać dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka na podpis prezydenta. 

Sejm zadecydował w sprawie dodatku dla sołtysów

Sejm przyjął poprawki redakcyjne Senatu o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. 

Dodatkowe świadczenie do emerytury będzie przysługiwać osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji i nie krócej niż osiem lat. Jak informuje Business Insider, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości kadencji, czyli będzie można wziąć pod uwagę dwie kadencje, nawet jeśli pomiędzy nimi osoba nie była sołtysem

Kwota świadczenia będzie także corocznie waloryzowana od 1 marca (wskaźnikiem przewidzianym dla rent i emerytur).

Dodatku nie otrzymają osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem swojej funkcji. 

Wniosek o dodatek dla sołtysa

Aby otrzymać świadczenie, uprawniony będzie musiał złożyć wniosek, w którym zawrze swoje dane osobowe, a także oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione w związku z pełnieniem urzędu sołtysa oraz zaświadczenie potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa. 

Wniosek będzie można złożyć w KRUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Organ wypłaci je w ciągu 60 dni od dnia złożenia pisma. 

Rząd chce docenić pracę sołtysów

Wprowadzenie dodatku dla sołtysa zaproponowali politycy Solidarnej Polski - proponowali oni 200 zł dodatku, jednak w dniu sołtysa premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd wprowadzi kwotę 300 zł. 

-Ten dodatek to szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy pracowali, często zaangażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty - mówił w kwietniu premier. 

Tagi: Emerytura