BiznesINFO.pl
Zostało niewiele czasu, żeby wnioskować o dodatek solidarnościowy.

publicdomainpictures.net, ag gaj

93 tys. świadczeń już wypłaconych, a zostało jeszcze tylko kilka dni. Warto się spieszyć, inaczej 1400 zł przepadnie

22 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

ZUS wypłacił dotychczas świadczeń w ramach dodatku solidarnościowego. Niektórzy otrzymali już dwie transze świadczenia nazywanego także "dudowym", ze względu na fakt, że jego pomysłodawcą był prezydent Andrzej Duda. Można je pobierać przez maksy

Dodatek solidarnościowy - komu przysługuje?

Dodatek solidarnościowy to wsparcie dla osób, które straciły pracę ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną pandemią koronawirusa. Przysługuje on osobą, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem, lub których umowa o pracę na czas określony dobiegła końca po tym terminie. Dodatkowym warunkiem uzyskania świadczenia jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w roku 2020.

Dodatek solidarnościowy - zwany potocznie "dudowym" ze względu na to, że wprowadzenie go było inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy - wynosi 1400 zł miesięcznie i może być wypłacany przez maksymalnie trzy miesiące. W celu uzyskania świadczenia należy złożyć Wniosek EDS poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O świadczenie mogą ubiegać się także osoby zarejestrowane jako bezrobotne w Urzędzie Pracy i pobierające w związku z tym zasiłek lub stypendium na szkolenia czy podnoszenie kwalifikacji. W tym wypadku na czas pobierania dodatku solidarnościowego pozostałe świadczenia zostaną zawieszone, po czym zostaną one odnowione po wygaśnięciu tego okresu.

Pospiesz się, bo umknie Ci dodatek solidarnościowy

W celu uzyskania świadczenia należy złożyć Wniosek EDS poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wniosek składa się tylko raz, także wtedy gdy chcemy uzyskać świadczenie kilkukrotnie. Świadczenie otrzymamy jednak najwcześniej w miesiącu złożenia wniosku i nie będzie przysługiwać nam za wcześniejsze miesiące. Jeśli zatem złożymy wniosek w lipcu, możemy uzyskać świadczenie za lipiec i sierpień, ale już nie za czerwiec.

Wnioski o dodatek solidarnościowy można składać do 31 sierpnia, jednak składając wniosek w sierpniu możemy liczyć jedynie na dodatek za ten miesiąc. Wobec tego jeśli chcemy uzyskać jeszcze dwie transze świadczenia - za lipiec i sierpień - powinniśmy się pospieszyć i złożyć wniosek do końca bieżącego miesiąca. Jak informuje Fakt, ZUS zdążył już wypłacić 93 tysiące świadczeń w ramach dodatku solidarnościowego. - Niektórzy świadczeniobiorcy dostali już dwie wypłaty – za czerwiec i lipiec - przywołuje słowa Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, portal fakt.pl. Całkowita kwota wypłaconych świadczeń wyniosła jak na razie 120 mln złotych.

Tagi:

dodatki socjalne

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >