BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 93 tys. świadczeń już wypłaconych, a zostało jeszcze tylko kilka dni. Warto się spieszyć, inaczej 1400 zł przepadnie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 08:55

93 tys. świadczeń już wypłaconych, a zostało jeszcze tylko kilka dni. Warto się spieszyć, inaczej 1400 zł przepadnie

Zostało niewiele czasu, żeby wnioskować o dodatek solidarnościowy.
publicdomainpictures.net, ag gaj

Dodatek solidarnościowy - komu przysługuje?

Dodatek solidarnościowy to wsparcie dla osób, które straciły pracę ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną pandemią koronawirusa. Przysługuje on osobą, z którymi po 15 marca 2020 roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem, lub których umowa o pracę na czas określony dobiegła końca po tym terminie. Dodatkowym warunkiem uzyskania świadczenia jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w roku 2020.

Dodatek solidarnościowy - zwany potocznie "dudowym" ze względu na to, że wprowadzenie go było inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy - wynosi 1400 zł miesięcznie i może być wypłacany przez maksymalnie trzy miesiące. W celu uzyskania świadczenia należy złożyć Wniosek EDS poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O świadczenie mogą ubiegać się także osoby zarejestrowane jako bezrobotne w Urzędzie Pracy i pobierające w związku z tym zasiłek lub stypendium na szkolenia czy podnoszenie kwalifikacji. W tym wypadku na czas pobierania dodatku solidarnościowego pozostałe świadczenia zostaną zawieszone, po czym zostaną one odnowione po wygaśnięciu tego okresu.

Pospiesz się, bo umknie Ci dodatek solidarnościowy

W celu uzyskania świadczenia należy złożyć Wniosek EDS poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wniosek składa się tylko raz, także wtedy gdy chcemy uzyskać świadczenie kilkukrotnie. Świadczenie otrzymamy jednak najwcześniej w miesiącu złożenia wniosku i nie będzie przysługiwać nam za wcześniejsze miesiące. Jeśli zatem złożymy wniosek w lipcu, możemy uzyskać świadczenie za lipiec i sierpień, ale już nie za czerwiec.

Wnioski o dodatek solidarnościowy można składać do 31 sierpnia, jednak składając wniosek w sierpniu możemy liczyć jedynie na dodatek za ten miesiąc. Wobec tego jeśli chcemy uzyskać jeszcze dwie transze świadczenia - za lipiec i sierpień - powinniśmy się pospieszyć i złożyć wniosek do końca bieżącego miesiąca. Jak informuje Fakt, ZUS zdążył już wypłacić 93 tysiące świadczeń w ramach dodatku solidarnościowego. - Niektórzy świadczeniobiorcy dostali już dwie wypłaty – za czerwiec i lipiec - przywołuje słowa Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, portal fakt.pl. Całkowita kwota wypłaconych świadczeń wyniosła jak na razie 120 mln złotych.