BiznesINFO.pl > Twój portfel > 4300 zł dodatku do emerytury. Już tysiące Polaków skorzystało z prezentu, ciebie też może czekać
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:45

4300 zł dodatku do emerytury. Już tysiące Polaków skorzystało z prezentu, ciebie też może czekać

Dodatek do emerytur dla coraz większej liczby Polaków.
BiznesInfo

Dodatek do emerytury

Dodatek do emerytury w wysokości 4300 zł brutto przysługuje każdemu, kto ukończył 100 lat. Takich świadczeń jej w tej chwili ponad dwa tysiące ale ta liczba będzie rosnąć, ponieważ żyjemy coraz dłużej.

Specjalne świadczenie dla emerytów wypłacane jest co miesiąc niezależnie od wysokości podstawowej emerytury od 1972 roku. Aby otrzymać dodatek do emerytury nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, chyba że nigdy wcześniej nie miało się styczności z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dodatek do emerytury przysługuje każdemu, zatem załapią się na niego także te osoby, które w całym swoim życiu nie przepracowały ani jednego dnia.

Jednym z emerytów, którzy otrzymują tego typu świadczenie w Polsce jest najstarsza osoba w kraju - Tekla Juniewicz, która w czerwcu tego roku ukończyła 114 lat zajmując tym samym 8. miejsce w rankingu najstarszych osób na świecie i trzecie miejsce w Europie. Pani Tekla jest pierwszą osobą w Polsce, której udało się przeżyć ponad 112 lat. Mimo wieku emerytka zachowuje pełnię sił i jak na ten wiek jest niezwykle aktywna.

Pani Tekla Juniewicz z pewnością ma w zanadrzu setki historii, które może opowiadać swoim wnukom. Jej życie przypadło na czas wielkich przemian i światowych konfliktów. Emerytka urodziła się w 1906 roku, kiedy w Stanach Zjednoczonych nadano pierwszą audycję radiową. Trudno to sobie teraz wyobrazić, ale Pani Tekla miała 46 lat kiedy nadano w Polsce pierwszy półgodzinny program telewizyjny.

Emerytka przeżyła pierwszą i drugą wojnę światową, miała 22 lata kiedy odkryto pierwszy antybiotyk - penicylinę, a królowa Elżbieta mogłaby być jej córką.

Takich osób jak Pani Tekla jest coraz więcej, podniesienie standardu życia i rozwój medycyny zdecydowanie wpłynęły na wydłużenie żywotności.

Portal money.pl podaje, że w 2040 roku na świecie może żyć 20,4 tys. osób powyżej stu lat, a do 2080 roku ta liczba ma się zwiększyć jeszcze sześciokrotnie.