BiznesINFO.pl
Do kiedy obostrzenia? Eksperci wskazują termin

pixnio.com

Do kiedy obostrzenia? Eksperci mówią o końcu kwietnia

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Do kiedy obostrzenia? Oficjalnie do 9 kwietnia, ale ekonomiści Banku Pekao nie mają wątpliwości, że większość wprowadzonych w ostatnim czasie restrykcji zostanie zniesiona pod koniec następnego miesiąca. Jeśli potwierdzą się ujawnione dziś przez Michała D

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od soboty obowiązują nowe obostrzenia, jutro mają zostać ogłoszone kolejne

  • Do kiedy według ekonomistów Banku Pekao będą obowiązywały restrykcje

  • Co zostanie odmrożone w pierwszej kolejności

Do kiedy obostrzenia? Eksperci wskazują termin

Od soboty 20 marca obowiązują ogłoszone przez tygodniem rządowe obostrzenia, zgodnie z którymi doszło do ponownego zamknięcia instytucji kultury, hoteli, stoków narciarskich czy basenów, a także sklepów w galeriach handlowych (z kilkoma wyjątkami), zaś uczniowie klas I-III po dwóch miesiącach przerwy wrócili do nauki zdalnej.

W związku z dużą liczbą zakażeń - dziś jak ujawnił właśnie w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, będzie ich ponad 29 tys., najwięcej od początku pandemii - rząd planuje wprowadzenie kolejnych restrykcji. Zostaną one ogłoszone najprawdopodobniej jutro o czym mówił we wtorek w Wadowicach premier Mateusz Morawiecki.

 - Najpóźniej w czwartek przedstawimy na kolejne dwa tygodnie pewne nowe obostrzenia, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża wirusa – powiedział szef rządu, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

Jakich restrykcji można się spodziewać? Z nieoficjalnych informacji wynika, że dojdzie do zamknięcia marketów budowlanych, a także sklepów ze sprzętem RTV i AGD. Nie można wykluczyć, że działalność będą musiały zawiesić również salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Kościoły w końcu do zamknięcia?

Nie wiadomo natomiast co z kościołami i czy w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi rząd wprowadzi zakaz przemieszczania się, jaki obowiązywał podczas ubiegłorocznych świąt i ostatniego sylwestra.

Pewne jest natomiast, że ogłoszone najpóźniej jutro obostrzenia – podobnie jak te obowiązujące od soboty – będą funkcjonowały co najmniej do 9 kwietnia. Co potem? Ekonomiści Banku Pekao nie mają wątpliwości, że restrykcje zostaną przedłużone.

- Doświadczenia z poprzednich fal nakazywały oczekiwać rozmrażania gospodarki później niż wynosi obecny horyzont obowiązywania obostrzeń - nie 9 kwietnia, a raczej 15-20 – twierdzą eksperci, cytowani przez Gazetę.pl.

Kiedy znoszenie pierwszych ograniczeń?

Zdaniem ekonomistów banku, scenariusz luzowania restrykcji może być zbliżony do tego sprzed roku. W pierwszej kolejności, mniej więcej w połowie kwietnia miałyby zostać otwarte galerie handlowe.

Hotele czy muzea, jak przewidują eksperci mogłyby wznowić działalność w okolicach końca następnego miesiąca. Z kolei gastronomia, której działalność została znacząco ograniczona dokładnie pięć miesięcy temu (od 24 października lokale nie mogą przyjmować gości, a jedynie prowadzić działalność na wynos bądź z dowozem), miałaby zostać otwarta dopiero w drugiej dekadzie maja.

Ekonomiści zaznaczają, że powyższy scenariusz należy do optymistycznych, a jego realizacja jest zależna od takich czynników, jak szybkość szczepień czy opanowanie brytyjskiej mutacji koronawirusa.

- Z tego względu nie możemy zakładać, że nie dojdzie do kolejnego zaostrzenia restrykcji, obejmującego m.in. zamknięcie kolejnych typów sklepów oraz niektórych punktów usługowych (informacje prasowe sugerowały m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu) – podkreślają ekonomiści banku.

Od 4 marca zeszłego roku, gdy odnotowano w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zachorowało ponad 2 mln osób. Liczba zgonów spowodowanych wirusem zbliża się do 50 tys.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >