Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Dlaczego warto postawić na aktywność fizyczną?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 22.03.2022 09:26

Dlaczego warto postawić na aktywność fizyczną?

Dlaczego warto postawić na aktywność fizyczną?
Materiały Partnera

Pęd codziennego życia i nadmiar stresu powoduje, że wiele osób zapomina o tak ważnej rzeczy, jaką jest ruch. Niezdrowa żywność w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej to prosty sposób nie tylko na nadwagę, ale i znacznie dalej idące konsekwencje. Jak głosi stara maksyma, sport to zdrowie, i nie ma w tym przesady. Uprawianie sportu pozwala bowiem czerpać maksimum korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Zatem dlaczego aktywność fizyczna powinna stać się stałym elementem naszego życia? Odpowiadamy.

Aktywność fizyczna – skuteczny sposób na nadwagę

Obecnie coraz trudniej zadbać o prawidłową masę ciała. Z uwagi na ograniczony czas wolny częściej sięgamy po fast foody czy wysoko przetworzone produkty spożywcze. Do tego trudniej wygospodarować choćby moment na wizytę na siłowni czy basenie. Warto jednak zadbać o lepszą organizację swojego codziennego harmonogramu i znaleźć chwilę na aktywność fizyczną. Sport uprawiany regularnie to skuteczny sposób na rozprawienie się z dodatkowymi kilogramami, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do rozwoju otyłości. Dodatkowo, bieganie czy inne aktywności angażujące do pracy niemal wszystkie mięśnie ciała pozwalają poprawić stan skóry i wyszczuplić sylwetkę.

Aktywność fizyczna – inwestycja w zdrowie

Sport to zdrowie – podobna maksyma towarzyszy wielu kampaniom społecznym. W tym stwierdzeniu tkwi wiele prawdy, ponieważ regularna aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o wydolność krążeniowo-oddechową, która w dużym stopniu ułatwia wykonywanie nawet najprostszych czynności. Sport to przede wszystkim profilaktyka wielu poważnych schorzeń, w tym chorób serca, układu oddechowego czy układu kostno-stawowego. Co ciekawe, wysiłek fizyczny poprawia również perystaltykę jelit i usprawnia procesy metaboliczne. Ma też zbawienny wpływ na pracę układu immunologicznego, zapobiegając infekcjom wirusowym czy bakteryjnym, jak również obniża ryzyko nowotworów.

Aktywność fizyczna to lepsze samopoczucie

Mówiąc o sporcie nie można także nie wspomnieć o jego zaletach względem kondycji psychicznej. Podczas treningu w naszym krwiobiegu wzrasta stężenie endorfin – hormonów szczęścia – odpowiadających za poprawę nastroju. Co więcej, dobre samopoczucie i stan euforii utrzymuje się nawet do kilku godzin po zakończonych ćwiczeniach, dzięki czemu lepiej radzimy sobie ze stresem i zapewniamy sobie lepszą wydajność umysłową. Sport jest także skutecznym remedium na problemy z zasypianiem czy chronicznym stresem, niezależnie od tego, czy pasjonuje nas koszykówka, czy inna dyscyplina sportu.

Tekst zewnętrzny