pieniądze-pixabay-BeatriceBB
Pixabay/BeatriceBB
Autor Maria Glinka - 24 Lutego 2020

Fiskus dobierze się do majątku, który dostałeś od rodziców. Ulg nie przewiduje

Darowizna od rodziców będzie wymagała opodatkowania. Urząd Skarbowy nie zgadza się na ulgę bez względu na to, czy kwota zostanie od razu wpłacona na konto - podaje "Rzeczpospolita".

Darowizna wymaga opodatkowania

Darowizny stanowiące wsparcie od rodziny to wyzwanie dla fiskusa. Dlatego też normy związane ze zwolnieniami podatkowymi są coraz bardziej sztywne.

Seniorzy liczą na renty, a często są po prostu oszukiwani. Nieuczciwy proceder trwaSeniorzy liczą na renty, a często są po prostu oszukiwani. Nieuczciwy proceder trwaCzytaj dalej

Z komunikatu skarbówki wynika, że jeśli dostaliśmy pieniądze do ręki to niezbędne jest zapłacenie podatku. Urzędnicy nie zwracają uwagi na trudności z dokonaniem przelewu.

Próg pieniężny warunkiem skorzystania z ulgi

Dziennik podkreśla, że zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn "bez daniny są darowizny dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy".

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Darowizny wyższe niż 9637 zł muszą zostać potwierdzone przelewem. Wpłatę należy udokumentować dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub za pomocą przekazu pocztowego.

Wsparcie od rodziny, które nie przekracza progu 9637 zł nie podlega wymogowi zgłaszania do skarbówki. Kwota może zostać przekazana w formie gotówkowej i nie musi być przesyłana na konto.

Niezbędne wymogi formalne

Terminem ustawowym, w którym należy poinformować urząd o darowiznie jest sześć miesięcy. Zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2019 r. warunkiem zwolnienia jest przelanie pieniędzy na konto osoby obdarowywanej, a nie wpłata dokonana indywidualne przez obdarowywanego.

Wymóg udokumentowania darowizny jest związany z kwestiami technicznymi. Formalizm dowodowy, którego wyrazem byłoby samodzielne przelewanie wpłacanie pieniędzy przez obdarowywanego, podważałby zaufanie do organów państwa, zajmujących się kwestiami podatkowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne zachowanie w Warszawie. Wyrzucili trumnę na przystanku
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  4. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  5. Policja wezwana do opuszczonego hotelu w Zakopanem. Widziano podejrzane błyski
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News