Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 30.03.2023 19:25

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję

Daniel Obajtek
Domena publiczna

W czwartek 30 marca rada nadzorcza PKN Orlen powołała Daniela Obajtka na kolejną, trzyletnią kadencję prezesa spółki. Obajtek pełni tę funkcję od 6 lutego 2018 roku.

Kolejna kadencja Daniela Obajtka

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu oraz dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 roku. Teraz ponownie powierzono mu funkcję prezesa spółki, na okres trzyletniej kadencji. Dziękuję Premierowi @MorawieckiM, Wicepremierowi @SasinJacek oraz Członkom RN za zaufanie i zapewniam, że dalej będę pracować na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Traktuję to także jako docenienie pracowników Grupy ORLEN, wspólnie z którymi zbudowaliśmy największy koncern multienergetyczny w tej części Europy. Nie zwalniamy tempa, działamy dla dobra kraju – napisał prezes PKN Orlen na Twitterze (pisownia oryginalna).

„Stworzył silną multienergetyczną firmę”

PKN Orlen wyjaśnił w komunikacie giełdowym, że Obajtek jako prezes spółki stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Wskazano, że dzięki przejęciom Grupy Lotos i PGNiG, a wcześniej Energi, Ruchu oraz Polska Press, Grupa Orlen posiada potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski a nawet Europy Środkowej. Co za tym idzie, może skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną na rynkach, na których funkcjonuje.

Czym wcześniej zajmował się Obajtek?

Daniel Obajtek rozpoczął karierę samorządową w 2002 roku jako radny gminy Pcim. W wyborach organizowanych cztery lata później wybrano go wójtem tamtejszej gminy – w tym czasie nie należał do żadnej partii politycznej. To zmieniło się już przy okazji kolejnych wyborów w 2010 roku – Daniel Obajtek był już wówczas członkiem Prawa i Sprawiedliwości, i ponownie został wójtem gminy Pcim. Zwyciężył również w wyborach w 2014 roku, ale zrezygnował ze stanowiska dwa lata później, ponieważ został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którą kierował do 2017 roku.

Wówczas objął stanowisko prezesa zarządu Grupy Energa S.A. i sprawował je do lutego 2018 roku. Natomiast od lipca 2016 do lutego 2018 był jeszcze członkiem Rady Nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa, a w okresie od czerwca 2016 do lutego 2018 przewodniczącym Rady Nadzorczej DALMOR S.A.