BiznesINFO.pl

East News

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

27 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Kancelaria Sejmu udostępniła TVN24 dane dotyczące podróży posłów. Rekordzistą pod względem ilości podniebnych podróży jest poseł Łukasz Mejza.  Dla parlamentarzystów przelot jest darmowy.

Loty posłów

Z wykazu przygotowanego przez Kancelarię Sejmu wynika, że najwięcej lotów przez pierwsze 11 miesięcy 2022 roku (podróże z grudnia są jeszcze rozliczane) wykonał poseł Łukasz Mejza (niezrzeszony). Jak podaje TVN24, polityk odbył 119 podróży lotniczych, średnio zatem co trzeci dzień był w samolocie, kosztowało to 78 397,20 zł.

Nieco mniej lotów odbył Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej PSL (101 lotów, kosztowało to 66 538,80 zł), trzecie miejsce w wykazie zajął Michał Jach z PiS (100 lotów, 65 880,00 zł). 

Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśniło, że w przypadku przelotów krajowych posłów można mówić o wynegocjowanej jednostkowej cenie biletu, która w 2022 roku wynosiła 658,80 zł brutto, niezależnie od realizowanej trasy przelotu.  

Posłowie mają prawo do bezpłatnych lotów

Posłowie przebywają w różnych miejscach Polski, a ich praca wymaga obecności w Sejmie. Wielu z nich wybiera zatem najszybszą możliwość dotarcia do pracy, czyli samolot. 

Z rozmowie z “Faktem” poseł Lewicy Maciej Gdula proponował, by posłowie ograniczyli podróże lotnicze. Proponował wprowadzenie zasady, by loty samolotem przysługiwały tylko tym, którzy do stolicy mają więcej niż 400 km. Pomysł ten nie wzbudził uznania, Michał Jach z PiS zwrócił uwagę, że każdemu obywatelowi należy się zwrot kosztów dojazdu do pracy. Przyznał, że w jego przypadku lot samolotem pozwala najszybciej dotrzeć ze Szczecina do Warszawy - dojazd zająłby mu nawet 7,5 godziny. 

Posłowie i senatorowie mają prawo do korzystania z m.in. bezpłatnego przewozu środkami publicznego transportu, co wynika z art. 43 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wyjaśnia CIS. 

Tagi:

Sejm

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]