BiznesINFO.pl
Biznes Info

Czym jest dodatek solidarnościowy?

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

W czasach pandemii koronawirusa zostały wprowadzone nowe świadczenia, które mają za zadanie pomóc obywatelom w czasie kryzysu. Jednym ze świadczeń w ramach działań antykryzysowych jest dodatek solidarnościowy.

Czym jest dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy powstał po to, aby wesprzeć osoby w trudnym położeniu życiowym. O świadczenie mogą się starać osoby, które w następstwie pandemii straciły pracę po 15 marca 2020 roku lub są osobami bezrobotnymi, zarejestrowanymi w urzędzie pracy. Wnioski będą pozytywnie rozpatrywane zarówno w przypadku otrzymania wypowiedzenia, jak i wygaśnięcia umowy. O tym, jakie jeszcze wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie, piszemy poniżej.

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Aby otrzymać dodatek solidarnościowy, trzeba spełnić kilka kryteriów. Oprócz wspomnianych już wymogów, osoba dodatkowo musi:

  • mieszkać na terytorium Polski oraz posiadać obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej lub być cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałaniu negatywnym skutkom COVID-19;

  • podlegać minimum przez okres 60 dni ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę;

  • nie podlegać ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyjątki stanowią sytuację, kiedy:

    • pobierasz stypendium;

    • jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna;

    • jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

Czy warto skorzystać ze świadczenia?

Dzięki uzyskanemu świadczeniu otrzymasz kwotę 1400 zł za okres od 1 czerwca do 20 sierpnia 2020 r. Warto jest nie zwlekać ze składanym wnioskiem, gdyż dodatek solidarnościowy otrzymasz najwcześniej za miesiąc, w którym złożyłeś wniosek. Należy przy tym pamiętać, że jeśli jesteś osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna i pobierasz z tego tytułu zasiłek, utracisz go w sytuacji otrzymania świadczenia. Dokładnie to samo przydarzy się, jeśli otrzymujesz stypendium. Osobom otrzymującym dodatek solidarnościowy nie przysługują również prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego. Warto jest więc przed przystąpieniem do świadczenia obliczyć, która opcja będzie dla Ciebie najbardziej opłacalną.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Jeśli zdecydowałeś się ubiegać o dodatek solidarnościowy, musisz najpierw uzupełnić Wniosek EDS. Jest on dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wniosku, możesz skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych telefonicznie lub drogą e-mailową. Kontakt odnajdziesz na ich stronie internetowej.

Jak złożyć dokumenty, ubiegając się o dodatek solidarnościowy?

Wnioski można składać jedynie do 30 sierpnia 2020 r. Jedyną możliwością na dostarczenie dokumentu jest złożenie wniosku przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Warto przy tym wspomnieć, że przygotowany w ten sposób wniosek musi być podpisany. Można to zrobić na jeden z czterech sposobów, czyli poprzez: profil zaufany, podpis elektroniczny, profil PUE lub podpis osobisty. Informacja o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku będzie dostępna na portalu PUE ZUS. Jeśli otrzymasz dodatek solidarnościowy, pieniądze trafią bezpośrednio na podane przez Ciebie konto bankowe.

Obowiązki po otrzymaniu decyzji

Kiedy zostanie Ci przyznane świadczenie, a jesteś zarejestrowany jako bezrobotny, niezwłocznie musisz powiadomić o tym odpowiedni Urząd Pracy. Musisz również stale obserwować, czy okoliczności, w których się znajdujesz, nie naruszają prawa do przyznania dodatku solidarnościowego. Kiedy pojawi się przesłanka do utraty świadczenia, musisz niezwłocznie poinformować o tym ZUS. Pamiętaj, że jeśli uzyskałeś odmowę dla złożonego wniosku, możesz wciąż odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do sądu. Musisz mieć jednak ku temu dobre i niepodważalne uzasadnienie.

Tagi:

Maria CzekańskaAutor

Redaktor Maria Czekańska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Finanse

Będzie wyższa waloryzacja emerytur. Powodem inflacja

Czytaj więcej >

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >