Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czternastki również dla posłów. Znamy ich wysokość
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.08.2023 17:44

Czternastki również dla posłów. Znamy ich wysokość

Emerytura
East News

Przepisy dotyczące czternastej emerytury obowiązują wszystkich Polaków. Nic zatem dziwnego, że “czternastkę” otrzymają również posłowie i posłanki w Sejmie. Podwyżka obowiązuje również w ich przypadku.

Czternastka będzie wyższa

Już kilka miesięcy temu można było przeczytać spekulacje dotyczące wysokości czternastej emerytury. Zapowiedzi polityków głosiły, że świadczenie zostanie wypłacone również i w tym roku.

Jak informuje portal Interia.pl, tydzień temu podwyżkę świadczenia zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Kilka dni później premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie podwyższające czternastkę do 2200 zł netto.

Zasady się nie zmieniły

Pomimo ogłoszenia podwyżki, zasady czternastej emerytury nie uległy zmianie. Tak samo jak poprzednio, pełną kwotę świadczenia mogą otrzymać ci seniorzy, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto.

Interia przypomina, że jeżeli świadczenie emerytalne przekracza kwotę 2900 zł, stosowana będzie zasada “złotówka za złotówkę”. Według cytowanych przez portal wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czternastki nie otrzymają emeryci ze świadczeniem przekraczającym 5500 zł brutto.

Posłowie również dostaną czternastki

Informacją, która może zniesmaczyć niektórych emerytów jest fakt, iż czternastą emeryturę dostaną również posłowie i posłanki w Sejmie. W ich przypadku również obowiązuje podwyżka do 2200 zł netto.

Z wyliczeń Faktu cytowanych przez Interię wynika, że w gronie posłów z czternastkami znaleźli się politycy z partii rządzącej czy Platformy Obywatelskiej. Marszałek Elżbieta Witek (PiS) otrzyma 1900 zł czternastej emerytury, Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) otrzyma z kolei 1200 zł. Na pełną sumę może natomiast liczyć Janusz Korwin Mikke z Konfederacji.