Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czechy. Nowe zasady wjazdu, od 9 lipca potrzebny test dla niezaszczepionych
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 06.07.2021 02:00

Czechy. Nowe zasady wjazdu, od 9 lipca potrzebny test dla niezaszczepionych

PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 19.02.2004 Praga N/Z:Praga
TRICOLORS/East News

Czechy podjęły decyzję o zmianie zasad przekraczania granicy. Tamtejszy minister zdrowia Adam Vojtech poinformował, że od 9 lipca turyści, którzy nie są zaszczepieni lub są w trakcie szczepienia będą musieli okazać przy wjeździe negatywny wynik testu na COVID-19. Decyzję podjęto ze względu na narastające obawy przed rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, który nabiera rozpędu w całej Europie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co się zmieni w kwestii wjazdu do Czech

  • Czy wszyscy przyjezdni muszą wykonać test

  • Jaki dokument uprawnia do wjazdu bez konieczności testowania

Czechy bez testu nie wpuszczą

Jeszcze w połowie czerwca Polska trafiła “na zieloną listę” Czechów, co było dobrą informacją - znajdywaliśmy w się grupie krajów o najniższym ryzyku epidemicznym. Od tego czasu wszystkie osoby przekraczający południową granicę nie byli zobowiązani do okazywania wyników testów i nie musieli wypełniać formularza wjazdowego. Od 9 lipca te luźne zasady wjazdy nie będą już obowiązywać.

Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się w Europie wariantu Delta koronawirusa, Czechy postanowiły ujednolicić reguły wjazdu dla mieszkańców z zielonej czyli bezpiecznej strefy oraz pomarańczowej, która obejmuje kraje o średnim zagrożeniu epidemicznym. Tym samym, od najbliższego piątku 9 lipca osoby niezaszczepione będą miały obowiązek okazania na granicy z Czechami negatywnego wyniku testu.

Jak podaje Interia, test PCR trzeba wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy, a test antygenowy - niż 48 godzin. Można też wykonać test w Czechach, jednak nie później niż piątego dnia po przyjeździe. Osoby niezaszczepione muszą też wypełnić na granicy formularz wjazdowy.

Osoba niezaszczepiona w Czechach, czyli kto?

Zmianie uległ status osoby niezaszczepionej. Od 9 lipca w Czechach będą nią także te osoby, który przyjęły tylko pierwszą z dwóch dawek preparatu (AstraZeneca, Pfizer, Moderna). Osoba w pełni zaszczepiona to ta, która przynajmniej 14 dni przed wjazdem przyjęła jedyną (Johnson & Johnson) lub dwie dawki szczepionki. 

Na mocy decyzji rządu Czech testów nie muszą wykonywać osoby w pełni zaszczepione bądź ozdrowieńcy - od dodatniego wyniku testu musi minąć co najmniej 11 i nie więcej niż 180 dni. Jeżeli planujemy przyjazd do Czech, to aby udokumentować szczepienie lub przechorowanie Covid-19, musimy tylko okazać na granicy Unijny Certyfikat Covid, tzw. paszport covidowy. Podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej Czechy akceptują ten dokument. Certyfikat można wydrukować lub trzymać go na smartfonie.

Certyfikat Covid przyda się w Czechach również w trakcie meldunku w hotelu, kupowaniu biletu do obiektów turystycznych czy wejściu do restauracji. Ambasara RP w Pradze przypomina, że u naszych sąsiadów nie obowiązuje noszenie maseczek na świeżym powietrzu. Twarzy nie musimy zakrywać w lasach, parkach, w ogrodach botanicznych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych oraz podczas podróży prywatnym pojazdem. Natomiast w miejscach zamkniętych maseczka jest obowiązkowa - w środkach komunikacji, urzędach czy w sklepach.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]