Czechy zabraniają przejazdu przez krajom Polakom
PHOTO: P.BLAWICKI/SE/EAST NEWS CIESZYN PRZEJSCIE GRANICZNE, GDZIE CODZIENNIE DZIESIATKI MROWEK PRZENOSZA ODPLATNIE BUTELKI Z ALKOHOLEM. MROWKA, MROWKI, WODKA, ALKOHOL, GRANICA POLSKO-CZESKA, CZECHY, URZAD CELNY FOT. PIOTR BLAWICKI/SUPER EXPRESS 15/07/2002
Autor Maria Glinka - 1 Kwietnia 2020

Czechy już w ogóle nie przepuszczają Polaków przez kraj. Z naszej winy

Czechy zablokowały Polakom możliwość przejazdu tranzytem przez swój kraj. Wszystko z powodu identycznych obostrzeń, które rząd Polski nałożył na południowych sąsiadów. Czesi dążą do rozmów w tej sprawie, ale Polacy nie są nimi zainteresowani.

Czechy naśladują działania Polski

Czechy podjęły decyzję o uniemożliwieniu przejeżdżania przez swój kraj Polakom od 30 marca. Ma to związek z restrykcjami, które na obywateli czeskich wracających zza granicy nałożył polski rząd w pierwszej turze ograniczeń dotyczących walki z koronawirusem.

W wyniku decyzji o zamknięciu granic dla obcokrajowców od 15 marca cała rzesza Czechów nie mogła wrócić drogą powietrzną do domu. Miejscem przylotu miały być Katowice, jednak nowe obostrzenia zmusiły Czechów do oczekiwania na krajowy samolot.

Trzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkęTrzynasta emerytura i 500 plus do zawieszenia. Tak chcą ratować polską gospodarkęCzytaj dalej

Setki Czechów pozostawionych bez pomocy

Ambasada Czech w Warszawie poinformowała, że te trudności spotkały nie tylko turystów, ale również ok. 150 Czechów, którzy przez stolicę Polski chcieli wrócić do swojego kraju. Pracownicy placówki dyplomatycznej twierdzą, że LOT anulował bilety Czechów, którzy musieli samodzielnie zorganizować swój powrót.

Łącznie kilkaset Czechów ucierpiało na nowych zasadach wprowadzonych przez polski rząd – podaje Gazeta Wyborcza. Utrudniony powrót do kraju mają także Czesi w krajach bałtyckich, którzy nie mogą przejechać przez Polskę.

p>DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Biedronka podjęła kontrowersyjną decyzję przed świętami. Sieć nagle zmienia swoje rozporządzenie, dotyczące godzin otwarcia

Pandemię chcą leczyć milczeniem. Zakaz mówienia o wirusie w całym krajuPandemię chcą leczyć milczeniem. Zakaz mówienia o wirusie w całym krajuCzytaj dalej

Brak rozmów, brak przejazdu

Strona czeska szybko zainterweniowała w tej sprawie, kontaktując się z polskim MSZ i MSWiA. Jednak żądania wznowienia tranzytu okazały się nieskuteczne. Wobec braku reakcji ze strony polskiej Czesi byli zmuszeni zablokować przemieszczanie się także dla Polaków.

Czechy, podobnie jak Polska, podjęły decyzję o zamknięciu granic. Jednak do tej pory Polacy byli na uprzywilejowanej pozycji – od 15 marca na kilku przejściach granicznych z Austrią Czesi przepuszczali Polaków wracających do ojczyzny. Przed wjazdem należało jedynie złożyć odpowiednie oświadczenie, w którym deklarowało się przejazd tranzytem. Od 30 marca ta procedura została zniesiona.

Jednak rządzący z Pragi twierdzą, że są gotowi ponownie otworzyć granice dla Polaków pod warunkiem, że Warszawa uczyni to samo względem Czechów. Na ten moment polska dyplomacja powstrzymuje się komentarzy w sprawie całego zajścia.

Nie tylko Czesi mają problem z powrotem do kraju

Poza Czechami utrudniony powrót do ojczyzny mają także obywatele krajów bałtyckich. W związku z nowymi zasadami obowiązującymi w Polsce Litwini, Łotysze i Estończycy nie mogą wrócić z Niemiec do swoich krajów.

Rządy tych państw podjęły negocjacje z rządem polskim, w trakcie których zaproponowano, aby Bałtowie przejechali przez Polskę w eskorcie policji. Jednak na propozycji się skończyło.

Dlatego też część obywateli była zmuszona wyruszyć do niemieckich i szwedzkich portów, skąd na pokładzie krajowych, specjalnie wysłanych promów wrócili do domu. Estońska prasa skrytykowała postępowanie polskiego rządu słowami „wstydź się Polsko”.

Policja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaPolicja już nie tylko wystawi mandat za łamanie zakazów. Zaczęły się aresztowaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo
  3. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Sukces europejskiego kraju. Niedługo mogą znosić restrykcje i zaczną znowu żyć normalnie
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyDodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News