BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Czechy już w ogóle nie przepuszczają Polaków przez kraj. Z naszej winy

1 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Czechy zablokowały Polakom możliwość przejazdu tranzytem przez swój kraj. Wszystko z powodu identycznych obostrzeń, które rząd Polski nałożył na południowych sąsiadów. Czesi dążą do rozmów w tej sprawie, ale Polacy nie są nimi zainteresowani.

Czechy naśladują działania Polski

Czechy podjęły decyzję o uniemożliwieniu przejeżdżania przez swój kraj Polakom od 30 marca. Ma to związek z restrykcjami, które na obywateli czeskich wracających zza granicy nałożył polski rząd w pierwszej turze ograniczeń dotyczących walki z koronawirusem.

W wyniku decyzji o zamknięciu granic dla obcokrajowców od 15 marca cała rzesza Czechów nie mogła wrócić drogą powietrzną do domu. Miejscem przylotu miały być Katowice, jednak nowe obostrzenia zmusiły Czechów do oczekiwania na krajowy samolot.

Setki Czechów pozostawionych bez pomocy

Ambasada Czech w Warszawie poinformowała, że te trudności spotkały nie tylko turystów, ale również ok. 150 Czechów, którzy przez stolicę Polski chcieli wrócić do swojego kraju. Pracownicy placówki dyplomatycznej twierdzą, że LOT anulował bilety Czechów, którzy musieli samodzielnie zorganizować swój powrót.

Łącznie kilkaset Czechów ucierpiało na nowych zasadach wprowadzonych przez polski rząd – podaje Gazeta Wyborcza. Utrudniony powrót do kraju mają także Czesi w krajach bałtyckich, którzy nie mogą przejechać przez Polskę.

Brak rozmów, brak przejazdu

Strona czeska szybko zainterweniowała w tej sprawie, kontaktując się z polskim MSZ i MSWiA. Jednak żądania wznowienia tranzytu okazały się nieskuteczne. Wobec braku reakcji ze strony polskiej Czesi byli zmuszeni zablokować przemieszczanie się także dla Polaków.

Czechy, podobnie jak Polska, podjęły decyzję o zamknięciu granic. Jednak do tej pory Polacy byli na uprzywilejowanej pozycji – od 15 marca na kilku przejściach granicznych z Austrią Czesi przepuszczali Polaków wracających do ojczyzny. Przed wjazdem należało jedynie złożyć odpowiednie oświadczenie, w którym deklarowało się przejazd tranzytem. Od 30 marca ta procedura została zniesiona.

Jednak rządzący z Pragi twierdzą, że są gotowi ponownie otworzyć granice dla Polaków pod warunkiem, że Warszawa uczyni to samo względem Czechów. Na ten moment polska dyplomacja powstrzymuje się komentarzy w sprawie całego zajścia.

Nie tylko Czesi mają problem z powrotem do kraju

Poza Czechami utrudniony powrót do ojczyzny mają także obywatele krajów bałtyckich. W związku z nowymi zasadami obowiązującymi w Polsce Litwini, Łotysze i Estończycy nie mogą wrócić z Niemiec do swoich krajów.

Rządy tych państw podjęły negocjacje z rządem polskim, w trakcie których zaproponowano, aby Bałtowie przejechali przez Polskę w eskorcie policji. Jednak na propozycji się skończyło.

Dlatego też część obywateli była zmuszona wyruszyć do niemieckich i szwedzkich portów, skąd na pokładzie krajowych, specjalnie wysłanych promów wrócili do domu. Estońska prasa skrytykowała postępowanie polskiego rządu słowami „wstydź się Polsko”.

Tagi:

KoronawirusCzechy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Polska i Świat

Ogromna inwestycja Mercedesa w Polsce. Będzie praca dla tysiąca osób

Czytaj więcej >
Wiatraki

Polska i Świat

Ustawa wiatrakowa. Nowa poprawka zmienia odległość od zabudowań

Czytaj więcej >

Polska i Świat

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK. Chodzi o nieprawidłowości przy wakacjach kredytowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Unia Europejska chce poszerzyć wspólne kompetencje o leśnictwo. Polska przeciwna

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważne plany polskiego przewoźnika. PKP Intercity zapowiada program lojalnościowy

Czytaj więcej >