BiznesINFO.pl
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Pxhere

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę. Tylko w zeszłym roku zawarto ok. 13,5 tys. umów w tym zakresie. Według ekspertów może mieć to związek z niski świadczeniami, jakie otrzymują seniorzy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W 2020 roku zawarto ok. 13,5 tys. umów o dożywocie dotyczących nieruchomości

  • Ile z tych umów dotyczyło nieruchomości rolnych

  • Ile spraw kończy się w sądzie

Emeryci coraz częściej oddają nieruchomości w zamian za renty dożywotnie

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości, które przywołuje serwis Mondaynews.pl wynika, że w 2020 roku sporządzono ok. 2,5 mln aktów notarialnych. Ponad 13,5 tys. z nich to były umowy o dożywocie dotyczące nieruchomości.

Blisko 2 tys. z tych umów dotyczyło nieruchomości rolnych, pozostałe 11,5 tys., czyli prawie sześć razy więcej dotyczyło nieruchomości innych.

Grupa seniorów, która decyduje się oddać nieruchomości w zamian za dożywotną rentę rośnie, widać to zwłaszcza na przykładzie innych nieruchomości, gdzie mamy do czynienia z najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich sześciu lat. Jeszcze w 2015 roku liczba umów w tym zakresie wynosiła nieco 7,5 tys.

Skąd takie wzrosty? Eksperci nie mają wątpliwości, że może to być efekt niskich emerytur.

- Czynnik ekonomiczny będzie w tej sytuacji odgrywał pierwszoplanową rolę w sytuacji, gdy mimo nieustannego wzrostu kosztów życia świadczenia emerytalne rosną nieproporcjonalnie - podkreśla w rozmowie z Mondaynews.pl Aldona Międlar, prawnik z Kancelarii Ars Aequi.

Zdaniem ekspertki emeryci coraz częściej widzą potencjał w skumulowanym w nieruchomości majątku i coraz częściej zdają sobie sprawę, że bardzo korzystną dla nich opcją jest umowa dożywocia.

Z kolei Michał Dziedzic z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Klisz i Wspólnicy zwraca uwagę, że umowy o dożywocie przez lata regulowały naturalną sukcesję gospodarstwa rolnego, tyle, że obecnie wielu wydawać by się mogło naturalnych następców na gospodarstwie, wybiera życie w mieście i trend ten najpewniej będzie się przez kolejne lata utrzymywał.

Portal przywołuje danych z których wynika, że w zeszłym roku do sądów rejonowych wpłynęło 285 spraw cywilnych dotyczących roszczenia z umowy renty lub dożywocia, co było najniższym wynikiem w ciągu ostatnich pięciu lat.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Niemcy robią z Polski śmietnik

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

emeryci

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >