BiznesINFO.pl > Polska i Świat > CERT ostrzega przed oszustami. Na celowniku klienci Santandera
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 15.02.2023 20:59

CERT ostrzega przed oszustami. Na celowniku klienci Santandera

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Dlonie na klawiaturze komputera, cyberprzestepczosc
East News

Zespół CERT Polska wydał ostrzeżenie przed kolejnymi atakami oszustów. Tym razem na celowniku mają być klienci Santander Bank Polska.

W ostrzeżeniu wystosowanym przez CERT a cytowanym przez Gazetę Pomorską, oszuści podszywają się pod bank Santander w mailach. Ich treść informuje z kolei, że konto ofiary zostało zablokowane.

Klienci Santander Bank Polska na celowniku

Co jest rzekomym powodem zablokowania konta? Treść maila sugeruje, że klient nie zainstalował “aplikacji zabezpieczającej”.

Do “zdjęcia blokady” potrzebne jest wykonanie kilku kroków. Jednym z nich jest zainstalowanie aplikacji z linku podanego w wiadomości.

Jednak, jak informuje Gazeta Pomorska, w rzeczywistości “aplikacja zabezpieczająca” to trojan. Po jego zainstalowaniu na telefonie aplikacja uzyskuje dostęp do konta bankowego i czyści je z pieniędzy.

Nie klikaj w żadne linki

CERT apeluje, aby w żadnym wypadku nie klikać w jakiekolwiek linki w takich wiadomościach. Zespół radzi również, aby sprawdzać nadawców wiadomości - w tym przypadku jest to mail wysłany z domeny suppliers-bd.com, tj. innej niż używana przez Santander.

Zagrożonych atakiem może być kilka milionów osób. Atak jest typowym phishingiem, czyli sposobem polegającym na podszyciu się pod pewną osobę lub instytucję.