BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Plac Wilenski N/Z Handel uliczny - sprzedaz truskawek

East News, Zofia i Marek Bazak

Ceny truskawek lecą w dół. Rolnicy przyparci do ściany

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Tegoroczne truskawki były o kilkanaście procent droższe niż przed rokiem. Zawrotne ceny powoli spadają, ale cieszą się tylko kupujący. Rolnicy są załamani.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego truskawki są drogie

  • Czemu ceny truskawek spadają

  • Jak wygląda sytuacja plantatorów

Truskawki drogie jak nigdy

Już w ubiegłym roku musieliśmy zapłacić za truskawki ogromną kwotę, a w tym roku mamy do czynienia z prawdziwym cenowym zatrzęsieniem. Rok temu plantatorzy tłumaczyli ceny brakiem osób do pracy z powodu pandemii, a obecnie wskazują na kiepską pogodę.

Niemniej jednak Polacy w 2019 r. za truskawki w hurcie płacili zaledwie 3,5 zł/kg, w 2020 było to ok. 6,5 zł/kg. Obecnie cena hurtowa za kilogram truskawek to kilkanaście złotych. Klienci na straganie zapłacą więcej.

Trend wysokich cen utrzymywał się przez kilka tygodni. W międzyczasie doszły także czereśnie, za które na samym początku musieliśmy płacić nawet ponad 160 zł/kg. Obecnie ceny sięgają kilkudziesięciu złotych za kilogram, ale to i tak więcej niż owoce egzotyczne, których cena waha się w okolicach 10 zł/kg.

Tymczasem ceny truskawek zaczynają powoli spadać. Plantatorka Monika od 10 lat hodująca truskawki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" tłumaczy, że tegoroczny sezon jest wyjątkowo ciężki. Ładnych owoców brakuje, a koszt utrzymania sadzonek jest wysoki.

Truskawki tanieją

Pani Monika również wskazuje na pogodę. Mroźna wiosna, przymrozki i chłodne noce spowodowały, że owoce potrzebowały dodatkowego ciepła. Takie docieplanie truskawek spowodowało z kolei, że koszty utrzymania plantacji wzrosły.

Ceny truskawek powoli zaczynają spadać, ponieważ na rynku pojawia się truskawka gruntowa. Dotychczas dostępna była jedynie spod folii, ale nie brakowało sprzedawców wmawiających, że jest inaczej.

Plantatorka wskazuje, że cena truskawki obecnie wynosi 1,3 zł//kg, a pracownik dostaje 0,75 gr. Do tego dochodzą koszty związane z ubezpieczeniem, zakwaterowaniem, czy wyżywieniem pracownika.

Kobieta przyznaje, że myśli nad likwidacją plantacji, ponieważ biznes przestaje być opłacalny. Z drugiej strony dane GUS pokazują, że plantacji truskawek w Polsce nie ubywa, a wręcz przeciwnie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 04.05.2020. n/z Polskie banknoty w trawie.

Bon turystyczny dla seniorów. Po 500 zł dla każdego, Senat zajmie się projektem

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Owoceceny w polscezakupy

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >