Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Ceny jaj zaczynają szybować do nieba. A to niestety dopiero początek
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 02.02.2023 19:42

Ceny jaj zaczynają szybować do nieba. A to niestety dopiero początek

jajka
Domena publiczna

U producentów jaja podrożały w ciągu roku nawet o 70–90 proc., na półkach sklepowych na razie o przeszło 30 proc. Eksperci są jednak zgodni – ceny będą dalej rosły. Winna ptasia grypa, ale też potężny wzrost kosztów produkcji – podaje "Rzeczpospolita".

Ceny jaj w Polsce pozostaną wysokie w najbliższym czasie, a przed świętem Wielkanocnym możemy spodziewać się dalszego wzrostu.

Ceny jajek wzrosły znacząco w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania ich za mniej niż 10 zł, teraz muszą płacić nawet powyżej 15 zł - wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa opublikowanych w biuletynach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej. Wzrost cen wynosi kilkadziesiąt procent.

"Wynika z nich, że 22 stycznia 2023 r. za 100 jaj spożywczych z chowu klatkowego w kategorii L trzeba było na rynku zapłacić średnio prawie 80 zł. Dokładnie rok wcześniej - niespełna 47 zł. Oznacza to wzrost cen o blisko 70 proc. W ciągu tygodnia poszły one do góry o 3,6 proc. Za jaja kategorii M 22 stycznia tego roku trzeba było zapłacić średnio prawie 70 zł, rok temu nieco ponad 36 zł. Tu wzrost w ciągu roku przekroczył 92 proc., a w ciągu tygodnia 1,2 proc." – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Tagi: jajka