Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Bon turystyczny czeka na miliony, które go wykorzystają. 500 zł wydasz na wakacje
Radosław Święcki
Radosław Święcki 23.06.2021 02:00

Bon turystyczny czeka na miliony, które go wykorzystają. 500 zł wydasz na wakacje

Bon turystyczny ma prawie rok
Biznes Info

Niebawem minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego. Uprawnionych do skorzystania ze świadczenia jest 6,6 mln Polaków. Jak na razie skorzystali nieliczni, a póki co trudno przesądzić czy rząd zdecyduje się na przedłużenie terminu realizacji bonu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Bon turystyczny ma prawie rok

  • Ile osób dotychczas z niego skorzystało

  • Czy rząd wydłuży termin ważności świadczenia

Bon turystyczny ma prawie rok. Skorzystali nieliczni

1 lipca minie 11 miesięcy od wejścia w życie bonu turystycznego. O tym jak rodziła się koncepcja tego rozwiązania pisaliśmy wielokrotnie. W największym skrócie przypomnijmy, że po wielu perturbacjach ustalono, że świadczenie będzie należeć się rodzinom korzystającym już z programu "Rodzina 500 plus". Tyle, że te otrzymają je nie w gotówce, a właśnie w formie bonu, który będą mogli przeznaczyć np. na opłacenie noclegu czy wycieczki.

Bon turystyczny przysługuje zatem rodzicom z co najmniej jednym dzieckiem, niezależnie od tego, jaki osiągają dochód. Bon ma formę cyfrową i jak przypomina Radio Zet przydzielany jest przez ZUS, a rozliczają się z niego przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej.

By pobrać bon w pierwszej kolejności należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po potwierdzeniu tożsamości pojawi się możliwość aktywacji bonu. Po aktywacji pozostaje już tylko czekać, aż na adres e-mail przyjdzie powiadomienie z indywidualnym kodem płatności. Ten trzeba będzie podać przy rezerwacji noclegu lub imprezy turystycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bon turystyczny wszedł w życie 1 sierpnia 2020 roku, czyli na półmetku zeszłorocznych wakacji. Czasu na skorzystanie z rozwiązania nie było zatem zbyt wiele. Teoretycznie można było to zrobić w kolejnych - już nie wakacyjnych - miesiącach, tyle, że wczesną jesienią zaczęto przywracać wiosenne obostrzenia w związku z dotarciem do Polski drugiej fali pandemii, wśród nich m.in. zamknięcie obiektów noclegowych.

Nie zaskakuje zatem fakt, że z 6,6 mln uprawnionych do skorzystania z bonu, póki co zrobili to nieliczni. Z najnowszych danych, które przytacza Radio Zet wynika, że pobrań bonu odnotowano dotąd jedynie 1,7 mln. Wciąż więc niemal 5 mln beneficjentów ma szansę na 500 zł na wakacje.

Termin ważności bonu turystycznego upływa w marcu 2022 roku. W praktyce oznacza to, że miliony rodzin będzie miało podczas tegorocznych wakacji de facto ostatnią szansę na wykorzystanie świadczenia.

Rząd przedłuży bon?

Redakcja Biznes Info zapytała niedawno pilotujące wdrażanie bonu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii o to, czy rozważa wydłużenie terminu jego realizacji.

W odpowiedzi Biuro Komunikacji resortu podkreśliło, że zakłada, iż masowa akcja szczepień oraz złagodzenie obostrzeń w obszarze usług hotelarskich przyczyni się do zwiększenia realizacji bonów turystycznych. Nie oznacza to jednak, że przedłużenie ważności bonu jest wykluczone.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona decyzja w tej kwestii - poinformowało naszą redakcję ministerstwo. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]