Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bon energetyczny. Nawet 1200 złotych, ale nie dla każdego
Michał Górecki
Michał Górecki 30.04.2024 19:47

Bon energetyczny. Nawet 1200 złotych, ale nie dla każdego

Bon energetyczny 2024
Fot. Archiwum prywatne

Bon energetyczny, czyli miękkie lądowanie po odmrożeniu cen energii. Bon energetyczny, postulowany i wprowadzany przez rząd, ma zapewnić możliwie najmniej dotkliwy dla klienta końcowego proces przechodzenia z zamrożonych cen energii do stawek rynkowych. Maciej Berek, członek Rady Ministrów, podał konkrety.

Bon energetyczny 2024

Ceny energii wzrosną od 1 lipca - wraz z ostatnim dniem czerwca br. rząd wygasi osłony, mrożące dotąd ceny energii na stałym poziomie - zrobi to stopniowo, z jednoczesnym zachowaniem aparatu wsparcia ze strony budżetu państwa. Stąd też Rada Ministrów inaugurowała bon energetyczny, czyli jednorazową dopłatę, i nowy wykaz stawek za prąd na drugą połowę 2024 r. 

Zobacz też: Bon energetyczny 2024. Wiemy, kto będzie mógł skorzystać

Nagły zwrot akcji, chodzi o podatek od aut spalinowych. Zaskakująca zapowiedź

Bon energetyczny 2024: kiedy, dla kogo i ile?

W kontekście bonu energetycznego kolejnym krokiem legislacyjnym jest rozpatrzenie i przekazanie dalej przez rząd (Radę Ministrów). Maciej Berek Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów zdradził we wtorkowy wieczór, że RM będzie decydowała o projekcie bonu zaraz po majówce - we wtorek 7.05.

Jeżeli delegacja RM podejmie ustawę w takiej formie, w jakiej została ona upubliczniona (18 kwietnia br.): wprowadzona zostanie maksymalna stawka sprzedaży energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za 1MWh. Ekonomiści oszacowali realny wzrost rachunków na poziomie +13 proc.

Bon energetyczny będzie osobnym aparatem wsparcia - jednorazowym świadczeniem, którego wysokość będzie uzależniona od dochodu.

  • Gospodarstwa jednoosobowe uprawnione do otrzymania bonu energetycznego: dochód max. 2,5 tys./os.,
  • Gospodarstwa wieloosobowe uprawnione do otrzymania bonu energetycznego: dochód max. 1,7 tys./os.

Co do stawek wynoszą one kolejno 300 zł. dla jednoosobowych gosp. domowych, 400 zł - dla dwu lub trzyosobowych gosp., 500 zł - dla cztero lub pięcioosobowych gosp. i 600 - od sześcioosobowych w górę.

Bon energetyczny. Kiedy wejdzie w życie?

Co do zasady projekt przewiduje wprowadzenie w życie bonu w II kwartale 2024 r. Wszystko zależy od decyzji RM i późniejszej legislacji projektu: Senatu i prezydenta.

Zobacz też: Luka w VAT znacznie wzrosła. “Potrzebujemy nowych narzędzi”