BNP Paribas przeznaczy 50 mln złotych na zwrot prowizji
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Listopada 2019

Francuski bank gotowy oddać Polakom pieniądze. Do klientów wróci 50 mln zł

BNP Paribas Bank Polska musi utworzyć 48,8 mln zł rezerwy na zwrot części prowizji dla klientów, którzy wcześniej spłacili kredyty konsumpcyjne wcześniej. To efekt orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

BNP Paribas zwróci prowizje klientom

BNP Paribas Bank Polska musi utworzyć 48,8 mln zł rezerwy, która pójdzie na zwrot części prowizji dla klientów, którzy wcześniej zaciągali kredyty konsumpcyjne i spłacili. Jak podaje portal businessinsider.pl, to efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że konsumenci mają prawo do zwrotu części kosztów poniesionych przy ubieganiu się o kredyt, w sytuacji gdy zostanie wcześniej spłacony.

W III kwartale tego roku zysk netto grupy BNP Paribas Bank Polska wyniósł 114,8 mln zł. Jest to wynik o 18 proc. gorszy od spodziewanego. Eksperci przewidywali zysk netto w wysokości 139,8 mln zł, jednak prognozy czterech biur maklerskich wskazywały na kwoty od 133 do 147 mln zł.

Od jutra posypią się mandaty. Drogówka nie będzie miała litościOd dzisiaj posypią się mandaty. Drogówka nie będzie miała litościCzytaj dalej

Przejęcie Raiffeisen dało efekty

Jednak po trzech kwartałach (styczeń-wrzesień) całkowity zysk netto banku podniósł się o 54,4 proc. w ujęciu rocznym do kwoty 493,4 mln zł - podaje businessinsider.pl. BNP Paribas Bank Polska twierdzi, że wpływ na to miał zakup podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska. Bilans zysków i strat za trzy pierwsze kwartały zeszłego roku nie uwzględnia wyników Raiffeisen Bank Polska.

BNP Paribas Bank Polska podkreślił też, że utworzył 11,3 mln zł rezerwy ze względu na wyrok sądowy dotyczący sprawy opcyjnej klienta korporacyjnego i 6,4 mln zł rezerwy na stratę operacyjną, a także 2,6 mln zł korekty ceny sprzedaży faktoringu.

Prezes ZUS potwierdza. Czeka nas obniżka emeryturPrezes ZUS potwierdza. Czeka nas obniżka emeryturCzytaj dalej

BNP Paribas - wyniki za III kwartał 2019 roku

W trzecim kwartale BNP Paribas Bank Polska miał wynik odsetkowy na poziomie 798,3 mln zł i tym samym spełnił oczekiwania analityków. Ich prognozy wskazywały na wynik 795,5 mln zł (przedział wynosił od 788 do 799 mln zł).

Natomiast wynik z prowizji w trzecim kwartale tego roku BNP Paribas Bank Polska wyniósł 205,5 mln zł i też pokrywa się z prognozami rynkowymi. Szacowano, że będzie to 203,3 mln zł (w przedziale od 201 mln zł do 205 mln zł).

Business Insider Polska podaje, że wynik z tytułu utraty wartości kredytów BNP Paribas Bank Polska za III kwartał wynosi 153,3 mln zł. Analitycy spodziewali się o 11 proc. niższych odpisów w wysokości 121,5 mln zł.

Wejdą do twojego domu i nałożą wysoką grzywnę. Skontrolowali już tysiące PolakówWejdą do twojego domu i nałożą wysoką grzywnę. Skontrolowali już tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Wspaniała wiadomość dla seniorów, mogą dostać nawet o 250 zł więcej. Muszą spełniać tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News