BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Francuski bank gotowy oddać Polakom pieniądze. Do klientów wróci 50 mln zł

7 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

BNP Paribas Bank Polska musi utworzyć 48,8 mln zł rezerwy na zwrot części prowizji dla klientów, którzy wcześniej spłacili kredyty konsumpcyjne wcześniej. To efekt orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

BNP Paribas zwróci prowizje klientom

BNP Paribas Bank Polska musi utworzyć 48,8 mln zł rezerwy, która pójdzie na zwrot części prowizji dla klientów, którzy wcześniej zaciągali kredyty konsumpcyjne i spłacili. Jak podaje portal businessinsider.pl, to efekt decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że konsumenci mają prawo do zwrotu części kosztów poniesionych przy ubieganiu się o kredyt, w sytuacji gdy zostanie wcześniej spłacony.

W III kwartale tego roku zysk netto grupy BNP Paribas Bank Polska wyniósł 114,8 mln zł. Jest to wynik o 18 proc. gorszy od spodziewanego. Eksperci przewidywali zysk netto w wysokości 139,8 mln zł, jednak prognozy czterech biur maklerskich wskazywały na kwoty od 133 do 147 mln zł.

Przejęcie Raiffeisen dało efekty

Jednak po trzech kwartałach (styczeń-wrzesień) całkowity zysk netto banku podniósł się o 54,4 proc. w ujęciu rocznym do kwoty 493,4 mln zł - podaje businessinsider.pl. BNP Paribas Bank Polska twierdzi, że wpływ na to miał zakup podstawowej działalności Raiffeisen Bank Polska. Bilans zysków i strat za trzy pierwsze kwartały zeszłego roku nie uwzględnia wyników Raiffeisen Bank Polska.

BNP Paribas Bank Polska podkreślił też, że utworzył 11,3 mln zł rezerwy ze względu na wyrok sądowy dotyczący sprawy opcyjnej klienta korporacyjnego i 6,4 mln zł rezerwy na stratę operacyjną, a także 2,6 mln zł korekty ceny sprzedaży faktoringu.

BNP Paribas - wyniki za III kwartał 2019 roku

W trzecim kwartale BNP Paribas Bank Polska miał wynik odsetkowy na poziomie 798,3 mln zł i tym samym spełnił oczekiwania analityków. Ich prognozy wskazywały na wynik 795,5 mln zł (przedział wynosił od 788 do 799 mln zł).

Natomiast wynik z prowizji w trzecim kwartale tego roku BNP Paribas Bank Polska wyniósł 205,5 mln zł i też pokrywa się z prognozami rynkowymi. Szacowano, że będzie to 203,3 mln zł (w przedziale od 201 mln zł do 205 mln zł).

Business Insider Polska podaje, że wynik z tytułu utraty wartości kredytów BNP Paribas Bank Polska za III kwartał wynosi 153,3 mln zł. Analitycy spodziewali się o 11 proc. niższych odpisów w wysokości 121,5 mln zł.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >