Biedronka, Lidl, Kaufland - sklepy nieczynne w niedziele wciąż wzbudzają kontrowersje wśród Polaków
publicdomainpictures.com
Autor Przemysław Terlecki - 11 Sierpnia 2019

Polacy za pracą w niedzielę. 47% chce zniesienia zakazu

Biedronka, Lidl, Kaufland, ale także inne sklepy w niedzielę są zamknięte. Zakaz handlu w niedzielę daje się we znaki Polakom od początku 2018 roku. Kiedy wszedł w życie, wywołał zamieszanie, a wielu Polaków dotąd nie przekonuje. Jak się okazuje, 47% obywateli kraju nad Wisłą jest przeciwnych wszelkim ograniczeniom w pracy w niedzielę.

Biedronka, Lidl i cała reszta innych sklepów mają w niedzielę problem. Lokale te nie mogą bowiem działać na mocy ustawy ze stycznia 2018 roku. Zakaz handlu, który zaczął obowiązywać w marcu ubiegłego roku doprowadził do sytuacji, że wielu Polaków nie potrafi zorientować się, czy sklepy są otwarte czy nie. Nie brak w społeczeństwie oporu przed tym zakazem. Obrazuje to dobrze badanie SW Research, o którym pisze portal Wirtualnemedia.

Zgodnie z doniesieniami portalu ponad połowa Polaków, bo 55%, jest zdania, że każdy powinien mieć prawo do pracy w niedzielę. Z kolei 47% jest przeciwnych jakiemukolwiek ograniczaniu działalności pracowników w siódmy dzień tygodnia. Jednakże Polacy zaznaczają, że pracownicy sklepów, jak Biedronka, Lidl, Kaufland i inne, powinni w niedzielę otrzymywać gratyfikację za swoją pracę ponad wypłatę. 53,5% jest zdania, że dobrym rozwiązaniem byłaby wyższa stawka godzinowa w niedzielę.

Waloryzacja jak pułapka. 10 tys. osób z niższą emeryturą do końca życiaWaloryzacja jak pułapka. 10 tys. osób z niższą emeryturą do końca życiaCzytaj dalej

Biedronka, Lidl, Dino i cała reszta w niedzielę nie działa. Nie wszystkim się to podoba

Drugi pomysł na wynagrodzenie pracownikom niedzielnej zmiany to przeliczanie godzin według korzystnego dla nich wskaźnika. 16% badanych mówi o liczeniu godziny pracy jak 1,5 godziny. Trochę mniej osób, bo 15,3% wskazuje zaś na wynagradzanie pracy w niedzielę wolnym innym dniem tygodnia. Z badania cytowanego przez portal Wirtualnemedia wynika, że przeciwnych wszelkiej aktywności w niedzielę jest jedynie 5,3% Polaków.

W ramach badania przeprowadzono także wywiad ze studentami i seniorami, którzy pracują w sklepach - czy to na kasie, czy to w ochronie. Jak wskazują wyniki sondy wśród pracowników, zanim zakaz wprowadzono, praca w niedzielę dobrze kojarzyła się zatrudnionym. Mówili o tym, że klienci byli bardziej uprzejmi, nigdzie się nie spieszyli, atmosfera w miesjcach pracy była rozluźniona i spokojna.

Wszystko zmienić się miało właśnie po wprowadzeniu zakazu. Zgodnie z doniesieniami pracowników sklepów, większość klientów przychodzi obecnie na zakupy w piątki i soboty. Śpieszą się, wykazują się większą nieuprzejmością wobec siebie, jak i wobec obsługi. Z kolei atmosfera jest napięta i częściej dochodzi do awantur. Pracownicy mówili też o pozbawieniu ich możliwości zarabiania w niedzielę, co dla niektórych skończyło się nawet większymi zmianami w życiu, jak rzucenie studiów w danym miejscu i powrót do domu rodzinnego.

Wydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądzeWydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News