biznes finanse video praca handel Eko Energetyka polska i świat O nas
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Będą zmiany w meldunku. MSWiA szykuje nowelizację
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.08.2026 08:16

Będą zmiany w meldunku. MSWiA szykuje nowelizację

Będą zmiany w meldunku. MSWiA szykuje nowelizację
Fot. Trineso/Shutterstock

MSWiA przygotowuje zmiany, które mogą zakończyć jeden z najbardziej uciążliwych problemów związanych z meldunkiem. Resort chce odejść od dotychczasowego modelu opartego na adresie zameldowania i zastąpić go rozwiązaniem, które ma lepiej odzwierciedlać rzeczywistość. Jeśli projekt wejdzie w życie, dla wielu Polaków oznaczać będzie mniej formalności, łatwiejszy kontakt z urzędami i koniec z częścią problemów wynikających z nieaktualnych danych adresowych.

Nowelizacja przygotowywana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji może okazać się jedną z najbardziej odczuwalnych zmian w codziennych kontaktach obywateli z administracją. Resort chce, aby w państwowych rejestrach większe znaczenie miał adres faktycznego zamieszkania, a nie adres zameldowania. Dzięki temu urzędowa korespondencja ma trafiać tam, gdzie dana osoba rzeczywiście mieszka, co pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z nieodebranymi pismami i nieaktualnymi danymi. Planowane rozwiązania mają również uprościć załatwianie formalności, m.in. poprzez możliwość zgłaszania adresu za pośrednictwem aplikacji mObywatel, ograniczając liczbę wizyt w urzędach i zmniejszając biurokrację. Jeśli projekt wejdzie w życie w zapowiadanym kształcie, dla wielu Polaków oznaczać będzie po prostu łatwiejszy kontakt z administracją i mniej formalności do załatwienia.

Obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje. Wielu Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy

Choć od lat pojawiają się informacje o planowanej likwidacji meldunku, obowiązek meldunkowy w Polsce nadal obowiązuje. Wynika on z ustawy o ewidencji ludności i oznacza, że osoba, która zmienia miejsce pobytu stałego lub czasowego, powinna dokonać odpowiedniego zgłoszenia w ustawowym terminie. W praktyce jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Miliony Polaków mieszkają pod innym adresem niż ten, pod którym są zameldowani, a rozbieżność między stanem faktycznym a danymi znajdującymi się w rejestrze PESEL od lat stanowi problem zarówno dla obywateli, jak i administracji publicznej.

Największe trudności pojawiają się w przypadku oficjalnej korespondencji. W wielu postępowaniach administracyjnych urzędy korzystają z adresu zameldowania znajdującego się w rejestrze PESEL. Jeśli obywatel od dawna mieszka w innym miejscu, pisma trafiają pod nieaktualny adres. To z kolei może prowadzić do opóźnień, problemów z odbiorem ważnych dokumentów czy wydłużenia postępowań administracyjnych. Resort spraw wewnętrznych wskazuje właśnie ten problem jako jeden z głównych powodów przygotowywanej reformy. Zdaniem ministerstwa obecny system nie odpowiada współczesnym realiom, ponieważ coraz więcej osób zmienia miejsce zamieszkania, nie aktualizując meldunku.

Jednocześnie warto podkreślić, że planowane zmiany nie oznaczają całkowitego zlikwidowania obowiązku zgłaszania miejsca pobytu. MSWiA chce przede wszystkim zmienić sposób funkcjonowania systemu adresowego w państwowych rejestrach. Zamiast adresu zameldowania kluczowe znaczenie miałby mieć adres rzeczywistego zamieszkania. Dzięki temu dane wykorzystywane przez administrację byłyby znacznie bardziej aktualne i lepiej odpowiadały rzeczywistości.

MSWiA chce zastąpić adres zameldowania adresem zamieszkania. Tak mają wyglądać nowe przepisy

Przygotowywana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nowelizacja zakłada odejście od obecnego rozwiązania, w którym podstawowym adresem w rejestrze PESEL jest adres zameldowania. Zamiast niego pojawić ma się adres zamieszkania, czyli miejsce, w którym obywatel faktycznie przebywa. Resort chce również, aby raz zgłoszone dane były automatycznie przekazywane do innych państwowych rejestrów. Oznaczałoby to ograniczenie konieczności wielokrotnego podawania tych samych informacji w różnych urzędach.

Jedną z najważniejszych zmian ma być możliwość zgłoszenia miejsca zamieszkania za pomocą aplikacji mObywatel. Dzięki temu wiele formalności będzie można załatwić bez wizyty w urzędzie. Resort zapowiada jednocześnie zabezpieczenia dla właścicieli nieruchomości. Otrzymają oni możliwość zgłoszenia wniosku o weryfikację, jeśli ktoś bezprawnie wskaże ich adres jako miejsce zamieszkania. Za składanie nieprawdziwych oświadczeń mają obowiązywać sankcje karne.

Prace nad rozwiązaniem już trwają. Jak wynika z informacji przekazywanych przez MSWiA, projekt był przedmiotem konsultacji roboczych między resortami, a planowany termin wejścia nowych przepisów w życie to 2028 rok. Ostateczny kształt reformy będzie jednak zależał od przebiegu procesu legislacyjnego.

Co zmieni się dla Polaków? Resort zapowiada mniej formalności i sprawniejszy kontakt z urzędami

Największą korzyścią dla obywateli ma być dostosowanie państwowych rejestrów do rzeczywistego miejsca zamieszkania. Dzięki temu urzędowa korespondencja będzie trafiała tam, gdzie dana osoba faktycznie mieszka, a nie pod historyczny adres meldunkowy. Ma to usprawnić kontakt z administracją i ograniczyć przypadki, w których ważne pisma pozostają nieodebrane tylko dlatego, że zostały wysłane pod nieaktualny adres.

Na zmianach mają skorzystać również samorządy i instytucje publiczne. Bardziej aktualne dane o rzeczywistej liczbie mieszkańców poszczególnych gmin mają ułatwić planowanie usług publicznych, analiz demograficznych oraz wydatków. Jeżeli projekt zostanie uchwalony w obecnym kształcie, zmiany mogą okazać się jedną z największych reform dotyczących ewidencji ludności od wielu lat. Dla obywateli oznaczałyby przede wszystkim mniej biurokracji, możliwość załatwiania formalności przez mObywatela oraz większą pewność, że urzędowa korespondencja będzie trafiała pod właściwy adres.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Kamil Świętek
O autorze
Kamil Świętek
Redaktor BiznesINFO
Zobacz wszystkie artykuły autora >
Wybór Redakcji
Jagody słoik
Tak oszukują na jagodach. Przed zakupem koniecznie sprawdź jeden szczegół
Pieniądze
Ministerstwo ogłasza wielkie zmiany w podatkach. Kto zyska, a kto straci? Podano szczegóły
Pieniądze
Nawet 1978,49 zł co miesiąc za urodzenie dziecka. Tym kobietom należy się dodatek z ZUS
Święto, Polska, święto państwowe, Karol Nawrocki, Prezedent, rząd
Będzie nowe święto państwowe? Rząd podał już datę, padł ważny komunikat
Telefon, seniorka
1 sierpnia będzie za późno. Urząd rozsyła SMS-y, do zapłaty 257 zł składki
telefon z PRL
Arcytrudny quiz o PRL. To nie tylko długie kolejki i kartki na mięso. Sprawdź się
Wybór Redakcji
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: