Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 01.08.2020 02:00

Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach

Przy bankomacie możesz się nieźle zdziwić.
Pxhere CC0

Niespodzianki w bankomatach

Wiele osób wypłacających w ostatnim czasie pieniądze z bankomatu mogło się ostatnio mocno zdziwić. Pierwszą niespodzianką były banknoty pięćsetzłotowe, które pojawiły się w maszynach. To jednak nie wszystko. W internecie zaczęły krążyć relacje osób, które nie mogły uwierzyć własnym oczom. Wszystkie banknoty były nowe i pochodziły z jednej serii. To jednak nie wszystko, ponieważ każdy kolejny banknot odpowiadał kolejnym numerom seryjnym. Portal Wprost zdecydował się zbadać tajemniczą sytuację.

NBP opublikował w czerwcu informację, która tłumaczyła wprowadzenie banknotów o najwyższym nominale do bankomatów: „banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców”. Mimo że “pięćsetki weszły do obiegu już ponad trzy lata temu, otrzymanie ich w bankomacie nie było takie oczywiste.

To jednak nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Wirtualna Polska zapytała Narodowy Bank Polski dlaczego banknoty, które pobieramy z maszyny są całkiem nowe. NBP wytłumaczył, że „otrzymanie przez klienta nowych banknotów nie jest zdarzeniem wyjątkowym i wynika przede wszystkim z działań NBP, mających na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu”.

Tłumaczy się to tym, że podczas epidemii ludzie zaczęli masowo wypłacać pieniądze z bankomatów, dlatego aby sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu i szybszemu zużywaniu się banknotów, NBP zdecydował się wymienić pieniądze na nowe.