Banki po obniżce stóp procentowych znajdą się w kryzysie?
Peakpx
Autor Radosław Święcki - 31 Maja 2020

Banki w sporym zagrożeniu? Eksperci ostrzegają przed drastycznym pogorszeniem sytuacji niektórych instytucji

Czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o rekordowej obniżce stóp procentowych zmusza banki do znalezienia oszczędności. Według ekspertów sektor bankowy znajdzie się w kryzysie, a jego zysk spadnie nawet o połowę.

Niskie stopy pogrążą banki?

Banki w trudnej sytuacji po ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Przypomnijmy, że w czwartek Rada zdecydowała o kolejnym w ostatnim czasie obniżeniu stóp procentowych. Główna stawka (referencyjna) spadła z 0,5 do 0,1 proc. Eksperci przypominają, że tak taniego pieniądza nie było od lat.

O ile decyzja RPP to dobra wiadomość dla kredytobiorców, to zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia ma sektor bankowy, który może znaleźć się w kryzysie. Były prezes Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Business Insider zwraca uwagę przede wszystkim na trudną sytuację mniejszych banków.

Samochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuSamochód elektryczny nie ma żadnych tajemnic. Eksperci marki Seat tłumaczą działanie aut bez dymuCzytaj dalej

- Decyzja jest co najmniej zaskakująca. Zdumiewająca i niedobra. Zagraża stabilności finansowej w naszym kraju. Mam na myśli przede wszystkim drastyczne pogorszenie sytuacji banków spółdzielczych oraz mniejszych, słabszych banków komercyjnych. One mogą takiej obniżki rentowności biznesu nie wytrzymać – mówi prof. Marek Belka, były premier, a w latach 2010-2016 prezes NBP.

Z przywołanych przez portal wyliczeń Alior Banku wynika, że przez zmianę stóp procentowych wynik skonsolidowany spadnie o 116-133 mln zł kwartalnie.

- Kolejna obniżka stóp obniży zyski banków o minimum 3 mld zł. Najsilniej jeśli chodzi o wpływ na wynik netto uderzy w najmniejsze banki - Alior, Getin Noble, ale sporo stracą też większe podmioty. Paradoksalnie najwięcej te, które nie udzielały kredytów we frankach - tu oprocentowanie kredytów póki co nie spada. Średnio zmniejszenie zysku netto banków może sięgnąć ok. 25 proc. w stosunku do prognoz sprzed obniżki – tłumaczy w rozmowie z portalem Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM, zdaniem którego spadek zysku po trzech tegorocznych obniżkach stóp procentowych może wynieść łącznie ok. 50 proc. zysku banków, czyli 6-8 mld netto.

Zamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązaniaZamiast 1000 plus bon turystyczny 300 plus dla wszystkich? Rząd szuka nowego rozwiązaniaCzytaj dalej

Banki podwyższą opłaty?

Czy w związku z tą sytuacją banki zdecydują się na podwyższenie opłat. Zdaniem Marcina Materny trudno przesądzić. Ekspert spodziewa się natomiast innych kroków. - Spodziewałbym się natomiast ograniczenia akcji promocyjnych czy wprowadzenia płatności np. za konta czy karty w przypadku ich niewielkiego wykorzystania. Na pewno będziemy mieli do czynienia ze wzrostem marż kredytowych – prognozuje Materna.

Ekspert przewiduje również, że zaoszczędzone przez klientów na niższych ratach kredytów środki zamiast trafić na inwestycje, pozostaną raczej na kontach. - Raczej nie spodziewam się, ze uwolnione środki zostaną przeznaczone na inwestycje czy zakupy - już prędzej oczekuję, ze pozostaną one - tam gdzie będzie to możliwe - na kontach. Ewentualne mogą zostać wydane na ratowanie budżetu kredytobiorcy – tłumaczy analityk.

Zdaniem Materny niskie stopy procentowe mogą skłonić klientów jedynie do poszukiwania wyższych stóp zwrotu w postaci np. zakupów nieruchomości czy jednostek funduszy inwestycyjnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
  2. Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych ziół. Sławę zawdzięcza wspaniałym właściwościom zdrowotnym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News