Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 3 mld złotych na pomoc bankom. BFG założył aż trzy nowe instytucje
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 25.09.2020 02:00

3 mld złotych na pomoc bankom. BFG założył aż trzy nowe instytucje

Banki otrzymają wsparcie
Obraz Qube's Pictures z Pixabay

Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest gotowy na wsparcie upadających instytucji. W ostatnim czasie powstały aż 3 nowe podmioty, które mogą być wykorzystane do ratowania zagrożonych banków. Są nimi: Pierwszy Bank BFG, Drugi Bank BFG i Bank Nowy BFG. Jak się okazuje, ten ostatni już został użyty i przejął działalność Podkarpackiego Banku Spółdzielczego – informuje portal Interia Biznes.

Banki z ogromnym zapleczem finansowym

Interia donosi, że dotychczas znany był tylko łączny kapitał zakładowy trzech instytucji powołanych przez BFG, wynosił on 800 mln złotych. Sprawozdanie finansowe opublikowane w styczniu wskazuje, że 3 banki pochłonęły jednak o wiele więcej funduszy, niż wskazany kapitał zakładowy. Wykorzystany fundusz restrukturyzacji to 1,2 mld złotych. BFG wskazuje, że dokładnie tyle samo wynoszą jego akcje w instytucjach finansowych.

– DB BFG ma kapitał zakładowy w wysokości 425 mln zł. Ale cena emisyjna była czterokrotnie wyższa i bank dysponuje kapitałem rzędu 1,7 mld zł. Zaś łączne zaangażowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w instytucje pomostowe zbliża się do 3 mld zł. – czytamy w portalu Interia. Portal dociera do sprawozdania finansowego, w którym czytamy: "Drugi Bank BFG został utworzony przez BFG jako potencjalne narzędzie przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji w stosunku do średniej wielkości banku krajowego, jeżeli będzie to niezbędne dla zapewnienia stabilności polskiego sektora bankowego i konieczne w interesie publicznym".