Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 06.05.2022 16:23

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Pekao-sa-bank-2-biznesinfo
biznesinfo

Bank Pekao zamierza zainwestować 763,4 mln zł w budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. W tym celu powstało konsorcjum trzech banków, gdzie najważniejszą rolę będzie pełnił właśnie Pekao.

Bank Pekao "buduje" farmę fotowoltaiczną

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce ma powstać na Pomorzu. Jej całkowita docelowa moc będzie miała po uruchomieniu produkcji 285,6 MW, co uczyni z niej największą inwestycją tego typu w Polsce.

Budową elektrowni ma zająć się firma Goldbeck Solar poprzez spółkę celową Stigma Sp. z o.o. Partnerem Goldbeck Solar przy budowie farmy fotowoltaicznej ma zostać Respect Energy.

"Bank Pekao będzie pełnił rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń oraz Banku Rachunków, a także zapewni hedging stopy procentowej." - czytamy w komunikacie Banku Pekao. Inwestycja będzie mogła być finansowana dzięki konsorcjum trzech banków. Ponad jedną trzecią środków na inwestycje wyłoży Bank Pekao.

Pekao planuje więcej inwestycji w OZE

To kolejna w ostatnich tygodniach umowa Banku Pekao na finansowanie dużego projektu w energetyce odnawialnej i zarazem kolejny krok na drodze do wzrostu udziału zielonego finansowania w naszym portfolio kredytowym. Konsekwentnie realizujemy ambitne cele zapisane w naszej strategii ESG i na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo w tym obszarze – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao Bank Pekao w strategii ogłoszonej na lata 2021-2024 zamierza przeznaczyć aż 30 mld na dofinansowanie projektów związanych z ekologią. 8 mld zł ma przypaść na dofinansowanie projektów obejmujących "projekty zielone i społeczne".

Z kolei 22 mld zł mają zostać przeznaczone na wsparcie emisji obligacji ESG.

Tagi: Pekao