Przez epidemię banki znalazły się w sporych tarapatach.
pxhere
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Lipca 2020

Banki mają ogromny problem. Oszczędności będą szukały na swoich klientach

Epidemia wyraźnie odbiła się na funkcjonowaniu banków. Powinniśmy być czujni, bo problemy finansowe banku to także nasze problemy. Na co powinniśmy się przygotować?

Banki w sporych tarapatach

Tylko w maju usługi bankowe podrożały o 40% względem ubiegłego roku. Kryzys, który wymógł na bankach obniżenie stóp kredytowych, czy wprowadzenie wakacji kredytowych znacznie osłabił działanie instytucji finansowych, a to nie koniec złej passy.

Dziennik Parkiet podał, że cięcia kosztów i wydatków w bankach będą jeszcze mocniejsze. Bank Millenium już zapowiedział, że zamierza ciąć koszta na poziomie 10%. Zapowiedziano także redukcję nakładów inwestycyjnych o 17%. To wszystko w rzeczywistości oznacza zamknięcie przynajmniej 110 oddziałów, co jest prawie dwukrotnym wzrostem wobec wcześniejszych założeń.

Prezes Banku Millenium, Joao Bras Jorge, bardzo mocno wziął sobie do serca zasadę “dostosuj się albo giń”:

ZUS nie nadąża z odbieraniem telefonów. Mnóstwo Polaków pilnie potrzebuje informacji na ten sam tematZUS nie nadąża z odbieraniem telefonów. Mnóstwo Polaków pilnie potrzebuje informacji na ten sam tematCzytaj dalej

- Przez lata nasze przychody rosły zwykle szybciej od kosztów. Musimy więc dokonać korekt, aby utrzymać efektywność w warunkach ujemnych, po uwzględnieniu podatku bankowego, stóp procentowych.

Millenium tłumaczy, że cięcia kosztów pomogą zweryfikować, czy plany biznesowe i założenia, które dotyczyły banku pod koniec poprzedniego roku są aktualne, czy potrzebują weryfikacji.

- Cięcia nakładów inwestycyjnych, które teraz planujemy, są związane z oddziałami: zamierzamy inwestować w nie mniej, niż zakładaliśmy jeszcze pod koniec ubiegłego roku, bo liczba placówek będzie niższa, niż planowaliśmy. Jednocześnie zachowujemy zdolność banku do inwestowania w rozwój cyfrowy, nadal będziemy jednym z wiodących banków w zakresie cyfryzacji, m.in. pod względem wskaźnika transakcji klientów korzystających z bankowości elektronicznej i sprzedaży produktów online - zdradził nieco więcej Fernando Bicho, wiceprezes Banku Millennium.

Ziobro szykuje się do wielkiej zmiany w prawie. Miliony Polek mogą się obawiaćZiobro szykuje się do wielkiej zmiany w prawie. Miliony Polek mogą się obawiaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Porażające sceny na pogrzebie Andrzeja Strzeleckiego. Nikt się nie spodziewał
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Sąsiad nie poradził sobie ze szczęściem uczestniczki "Nasz nowy dom"? Dramat kobiety, której pomogła Katarzyna Dowbor

Banki inwestują w IT

Zdecydowana część sprzedaży w każdej branży przeniosła się do internetu. Firmy, które swoją działalność prowadziły głównie w sieci nie mogą skarżyć się na tak wielkie straty, które podczas kryzysu doświadczyły instytucje opierające się na usługach i sprzedaży bezpośredniej.

Inwestowanie w usługi bankowości internetowej nie jest niczym nowym, jednak dopiero teraz widać jak wielkie znaczenie ma rozwijanie systemów e-bankowości. Komisja Nadzoru Finansowego podkreśliła jak ważnym elementem jest inwestycja w IT zwłaszcza teraz, kiedy banki zmuszone są do wzmożonej redukcji kosztów. Zamykanie coraz większej ilości placówek wymaga od banków udostępniania klientom usług bankowości internetowej na jak najwyższym poziomie.

Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomośćTrwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomośćCzytaj dalej

Wydaje się, że oprócz tych sfer nie ma miejsca na kolejne cięcia. Banki mają do dyspozycji inwestowanie w konkurencyjność właśnie poprzez udoskonalanie usług e-bankowości albo, zdawałoby się, zupełną odwrotność konkurencyjności - przekładanie kosztów na klientów, co właściwie dzieje się już w tej chwili. Przykładem mogą być konta oszczędnościowe, za które trzeba płacić (jak było w przypadku np. Banku Pocztowego) lub coraz wyższe prowizje za wypłaty z bankomatów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki smutek w pałacu prezydenckim. Kancelaria Andrzeja Dudy przekazała tragiczną wiadomość
  2. Szumowski zapowiada możliwy powrót maseczek. Zdradził nawet, kiedy będziemy musieli je ponownie założyć
  3. Wyjawili nowe informacje ws. bonu turystycznego. Padła data, która ucieszy Polaków
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Skandaliczne zachowanie ekspedientki z Żabki. Bezceremonialnie wyrzuciła klientkę ze sklepu, powód poraża
Wielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emeryturyWielu nie wie, a urzędnik przemilczy. Niektórzy emeryci mogą dostać nawet 2080 zł do emeryturyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News