Zagrożenie pandemią COVID-19 w Polsce. Kolejka przed PKO BP w Tomaszowie Mazowieckim po wprowadzeniu przez bank limitów obecności w placówce
wikimedia
Autor Radosław Święcki - 3 Maja 2020

Zasadnicze zmiany po pandemii zapowiedziało już 8 polskich banków. Wzrośnie koszt usług, ale to nie wszystko

Największe polskie banki spodziewają się w najbliższych miesiącach zaostrzenia polityki kredytowej – wynika z ankiety przeprowadzonej przez PAP Biznes, w której wzięło udział osiem polskich banków. To efekt pandemii koronawirusa, a ściślej związanych z nią skutków społeczno-gospodarczych.

Banki zaostrzą politykę kredytową?

W ankiecie PAP Biznes wzięły udział następujące banki: PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium i Alior Bank.

Przedstawiciele banków biorący udział w badaniu prognozują, że w segmencie kredytów dla małych i średnich firm, kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych polityka kredytowa banków ulegnie zaostrzeniu.

Wyraźne zaostrzenie spodziewane jest przede wszystkim w segmencie kredytów konsumpcyjnych, w związku z oczekiwanym znaczącym spadkiem popytu, ze względu na pogorszenie sytuacji potencjalnych klientów banków, spośród których część może spodziewać się obniżki wynagrodzeń, zaś inni nawet utraty pracy.

Od kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał terminOd kiedy będzie otwarty fryzjer i kosmetyczka? Rzecznik rządu podał terminCzytaj dalej

Spadek popytu spodziewany jest również w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów mieszkaniowych. Część banków sygnalizuje, że w segmencie kredytów dla MŚP dojdzie do wzrostu zapotrzebowania na kredyty finansujące potrzeby bieżące firm, jeśli zaś chodzi o zapotrzebowania na finansowanie inwestycyjne rynek czeka spadek bądź utrzymanie popytu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

Zaostrzenie polityki kredytowej – jak podkreślają banki – będzie wynikać ze wzrostu ryzyka kredytowego w warunkach znacznego pogorszenia sytuacji gospodarczej, oddziałującego negatywnie na sytuację finansową kredytobiorców.

Ankietowane banki wskazują, że zaostrzenie polityki kredytowej dotyczyć będzie przede wszystkim oceny zdolności kredytowej oraz wymogów odnośnie zabezpieczeń.

Kiedy będzie można spodziewać się łagodzenia polityki kredytowej? Według uczestników ankiety PAP Biznes, dopiero wówczas, gdy nastąpi przełom w rozwoju epidemii i idące za nim stopniowe odmrażanie gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Jakie choroby są przeciwskazaniem do zrobienia prawa jazdy? Warto je znać przed rozpoczęciem kursu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News