Badanie lekarskie podczas pandemii
Unsplash.com Hush Naidoo
Autor Konrad Karpiuk - 21 Grudnia 2020

Nie ominą Cię obowiązkowe badania jeśli pracujesz. Na dodatek czas na ich wykonanie ulegnie zmianie

Okresowe badania lekarskie, które trzeba wykonywać przy niektórych zawodach,  przejdą spore zmiany. Powodem jest stan epidemii i zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia. Choć sam obowiązek nie zostanie zdjęty, to pewne jest przesunięcie terminu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile będzie czasu na wykonanie badań po pandemii
  • Czy będzie można przeprowadzić badania telefonicznie
  • Jakie grupy nie muszą przechodzić badań

Badania lekarskie do pracy podczas pandemii. Jest sporo zmian

Temat okresowego badania lekarskiego został ujęty w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 9 grudnia 2020 roku. Zgodnie z projektem, badania lekarskie będą musiały być wykonane niezwłocznie po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

W nowych przepisach ujęto, że pracownik i pracodawca powinni wykonać kontrolę lekarską w ciągu maksymalnie 180 dni od odwołania jednego z powyższych stanów. Jak podaje Dziennik Gazety Prawnej, do tej pory maksymalny okres na badania lekarskie wynosił 60 dni.

Zmiany będą również w badaniach lekarskich wstępnych i kontrolnych. W przypadku gdy brakuje uprawnionego lekarza, badanie może wykonać jakikolwiek inny lekarz. Jednocześnie informacja o takiej sytuacji, powinna być zawarta w orzeczeniu dołączonym do akt osobowych pracownika.

Jak wskazuje DGP, ustawa przewiduje możliwość wykonania badań lekarskich wstępnych i kontrolnych za pośrednictwem telekonsultacji. Nie oznacza to jednak, że "tradycyjne" badanie nas ominie, bo orzeczenie lekarza straci ważność w ciągu 180 dni od odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. DGP wskazuje, że w tym wypadku również wydłużono obowiązujący wcześniej termin 30 dni.

Dla tysięcy seniorów Święta rozpoczną się już jutro. Poczta Polska rusza ze świątecznymi przesyłkamiDla tysięcy seniorów Święta rozpoczną się już jutro. Poczta Polska rusza ze świątecznymi przesyłkamiCzytaj dalej

Ponadto termin 180 dni na wykonanie badań lekarskich dotyczy także orzeczeń lekarza w sprawie badań wstępnych, okresowych i kontrolnych, gdy ich ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku. Według starych przepisów maksymalny okres ważności orzeczeń wynosił 60 dni od odwołania ww. stanów.

Badania lekarskie do zmiany. Ustawa przewiduje wyjątki

DGP wskazuje, że ustawa zwalnia z obowiązku wykonania wstępnych badań lekarskich, które przyjmowane są na stanowisko inne niż administracyjno-biurowe ponownie u tego samego pracodawcy, lub na to samo stanowisko, lub stanowisko o takich samych warunkach pracy. Jest jeszcze drugi wyjątek o którym pisze portal:

- [...] przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 180 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych) - czytamy na portalu DPG.

Aby jednak orzeczenia zachowały ważność, nie może upłynąć więcej niż 180 dni przed przyjęciem do pracy u obecnego pracodawcy. Przepis ten usuwa część czysto biurokratycznych obowiązków dla pracowników i pracodawców, przynajmniej na czas zagrożenia epidemicznego.

Oczywiście badaniom nie podlegają zatrudnieni, którzy wykonują prace administracyjno-biurowe. Konieczne jest jednak posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak przeciwskazań do takiego typu pracy.

Ponadto pracodawca sam musi stwierdzić, że warunki opisane w orzeczeniu odpowiadają warunkom w miejscu świadczenia pracy. U nowego pracodawcy takie orzeczenie jest ważne niezależnie od terminu rozwiązania umowy z poprzednim zatrudniającym.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Zmiana godzin dla seniorów w Wigilię. Możesz się mocno zdziwić, gdy wyjdziesz do sklepu
  3. Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News